
Щурмът на Бастилията – крепост и затвор в центъра на Париж – е останал в историята като символичният старт на Френската революция. Макар в нея да е имало само седем затворници, самият акт на щурмуването ѝ изпраща ясно послание: времето на абсолютната власт изтича. Оттам нататък революцията набира скорост и слага край на т.нар. „Ancien Régime“ – стария ред, в който кралете управляват без отчетност, а обществото е разделено на привилегировани и всички останали.
Днес Франция празнува своя национален празник – Деня на Бастилията (La Fête nationale), отбелязван всяка година на 14 юли. Денят е изпълнен с паради, фойерверки и тържества, които отдават почит на основните принципи на Френската република – свобода, равенство и братство.
На 14 юли 1789 г. въстаници в Париж щурмуват Бастилията – средновековна крепост и затвор, символ на абсолютната монархия и произвола на властта. Точно година по-късно – на 14 юли 1790 г., се провежда Фестивалът на федерацията, празник на националното единство. Така датата започва да носи двойна символика – и на революционното въстание, и на обединението на френския народ.
Денят е официално обявен за национален празник през 1880 г., а лозунгът „Vive le 14 juillet!“ („Да живее 14 юли!“) продължава да отеква по улиците на Париж и до днес.
Кулминацията на честванията през 2025 г. отново е военният парад по Шанз-Елизе в Париж, в присъствието на френския президент и световни лидери. През целия ден в страната се провеждат концерти, общностни събития и въздушни шоута, а вечерта небето над Айфеловата кула сияе от пищна заря.
Това е ден, който напомня на всеки французин – и на света – че народната воля има силата да променя историята. Че свободата не се дава, а се отстоява. И че демокрацията се гради не само с революции, но и с памет, култура и солидарност.