НОВИНИ


Загадъчна комета от чужда звезда приближава Слънцето. Откриха междузвезден обект на 7 млрд. г.

0 2223 14.07.2025
Загадъчна комета от чужда звезда приближава Слънцето. Откриха междузвезден обект на 7 млрд. г.
ESO/O. Hainaut

Загадъчен междузвезден обект, открит миналата седмица от астрономи, може да е най-старият комета, наблюдавана някога, според учени. Наречен 3I/Atlas, той може да е с три милиарда години по-стар от нашата Слънчева система, твърди екипът от Оксфордския университет.


Това е едва третият път, в който е засечен обект, идващ извън пределите на Слънчевата система, пише BBC.

 

Първоначалните открития бяха представени в петък по време на националната среща на Кралското астрономическо общество на Великобритания, провела се в Дърам.

 

„Всички сме много развълнувани от 3I/Atlas“, споделя астрономът от Оксфордския университет Матю Хопкинс.

 

„Току-що завърших доктората си, посветен на прогнозирането на открития на нови междузвездни обекти, и за първи път по време на изследванията ми действително открихме такъв“, казва той.

 

Според Хопкинс, на базата на скоростта на обекта, възрастта му може да надхвърля седем милиарда години, което би го направило най-забележителния междузвезден посетител досега.

 

3I/Atlas е бил забелязан за първи път на 1 юли 2025 г. от телескопа от изследователския проект ATLAS в Чили, когато се е намирал на разстояние около 670 милиона километра от Слънцето.

 

В момента той е видим само с много големи телескопи и се намира на приблизително същото разстояние от Земята, както и планетата Юпитер.

 

Оттогава астрономи от цял свят се надпреварват да определят неговата орбита и да открият повече информация за него.

 

Хопкинс смята, че 3I/Atlas произхожда от т.нар. „дебел диск“ на Млечния път – област от галактиката, съставена от стари звезди, които се движат над и под равнината, където се намират Слънцето и повечето други звезди.

 

На предоставена от екипа илюстрация се вижда поглед към Млечния път отгоре – с червени линии е отбелязана орбитата на 3I/Atlas, а с жълти – тази на Слънцето.

 

Изследователите смятат, че тъй като 3I/Atlas вероятно се е формирал около древна звезда, той съдържа много воден лед. Това означава, че при приближаването му към Слънцето по-късно тази година, слънчевата енергия ще нагрее повърхността му, което ще предизвика изпаряване и отделяне на прах.

Така може да се образува светеща опашка, характерна за кометите.

 

Екипът е направил откритията си с помощта на модел, разработен от самия Хопкинс.

 

„Това е обект, идващ от част от галактиката, която никога досега не сме наблюдавали отблизо“, обяснява проф. Крис Линтот, съавтор на изследването.

 

„Смятаме, че има две трети вероятност тази комета да е по-стара от Слънчевата система и че се е носила из междузвездното пространство оттогава насам“.

 

Междузвездните обекти се формират около други звезди, в началото на техния живот, обяснява Хопкинс.

 

„Тази връзка с родителската звезда ни позволява да изучаваме звездното население на Млечния път“, добавя той.

 

По-късно тази година 3I/Atlas ще стане видим и с аматьорски телескопи от Земята.

 

Преди появата на 3I/Atlas са били открити само два други междузвездни обекта:
– 1I/ʻOumuamua, открит през 2017 г.,
– и 2I/Borisov, открит през 2019 г.

 

В момента астрономи по целия свят се подготвят да започнат работа с нов мощен телескоп в Чили, наречен Vera C. Rubin. Когато започне да наблюдава пълноценно южното нощно небе по-късно тази година, учените очакват, че той може да открие между 5 и 50 нови междузвездни обекта.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама