
Берлин и Вашингтон ще вземат решение за изпращането на две произведени в САЩ системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна в рамките на дни или седмици. Това подчерта германският министър на отбраната Борис Писториус след разговори с министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, цитиран от "Ройтерс".
Германия е предложила да закупи американски зенитно-ракетни комплекси "Пейтриът", за да ги достави на Украйна, която пострада от едни от най-тежките руски атаки по време на войната през последните седмици.
Във Вашингтон Писториус изтъкна, че разговорите ще продължат на работно ниво, за да се финализират детайлите, включително броят на пусковите установки и ракетите, които биха могли да бъдат включени в споразумението.
При постигнато споразумение първата система "Пейтриът" може да бъде изпратена на Украйна в рамките на месеци, посочи той, но отказа да коментира дали разговорите са обхващали и нападателни оръжия за Киев.
Германия е дарила три собствени системи "Пейтриът" на Киев и е запазила за себе си девет - много по-малко от 36-те батареи "Пейтриът", които е имала в разгара на Студената война.
Писториус беше посрещнат топло във Вашингтон, което отразява променящата се роля на Германия като основен фактор за най-голямото военно натрупване на НАТО от Студената война насам, след като страната изоставаше в разходите за отбрана в продължение на десетилетия.
Докато европейските представители се притесняват от евентуална бъдеща атака от Русия и се готвят за намаляване на американските сили, Германия разхлаби конституционната си дългова спирачка, за да изпълни новата цел на НАТО за основни военни разходи в размер на 3,5% от националния БВП до 2029 г.
Тази стъпка ще увеличи германските разходи за отбрана до 162 милиарда евро през 2029 г. от 95 милиарда евро в проектобюджета за 2025 г.