
В продължение на десетилетия Германия беше дестинация номер едно за търсещите убежище, идващи в Европа от страни извън ЕС. Но сега ситуацията се промени значително и в тази класация се появи нов „лидер“, пише Financial Times.
Падането на режима на Башар Асад в Сирия в края на миналата година е довело до „значителни промени“ в потоците от бежанци, които се насочват към Европа, се казва в непубликуван доклад на ЕС.
През май 64 000 души са подали молби за убежище в ЕС, което е с една четвърт по-малко, отколкото през май миналата година. А ключовият фактор, повлиял на тази статистика, е бил „изключително рязък“ спад в броя на молбите от сирийски граждани. Така, ако през октомври миналата година 16 000 сирийци са поискали закрила, то през май тази година са само 3100
Повечето сирийци традиционно се опитват да стигнат до Германия, така че след като потокът от бежанци от Сирия рязко намаля, общият брой на молбите за убежище в Германия спадна почти наполовина – от 18 700 през май миналата година до 9 900 през май тази година.
Заради тези промени Германия загуби „лидерството“ си в ЕС по брой получени молби за убежище, а Испания пое водещата роля. В тази страна броят на новите молби от бежанци също е намалял, но не толкова: от 16 300 миналата година до 12 800 тази година.
В същото време испанците регистрират тревожна тенденция към увеличаване на броя на бежанците от Венецуела, латиноамериканска страна, където икономическата и политическата криза се задълбочава от много години. Една от причините за увеличаването на броя на венецуелските бежанци може да е затварянето на границите на САЩ след идването на Доналд Тръмп в Белия дом. Бежанските потоци се преразпределят в други посоки.