
Преди няколко седмици обект на дезинформация от страна на Кремъл беше темата за разходите за отбрана на НАТО. Сега вниманието на руската пропагандна машина се насочва към Европа, в търсене на нови въображаеми външни врагове, които да оправдаят реваншистката и империалистическа визия на Русия за света.
Още след края на срещата на върха на НАТО в Хага, Русия представи Европа като новия „злодей“, а в следващите седмици пропагандните канали на Кремъл започнаха масирана атака, насочена основно срещу Германия и Франция. НАТО продължава да бъде обект на враждебност от страна на Москва, но все повече гневът се насочва към европейските съюзници в трансатлантическия съюз, пише EUvsDisinfo.
Много думи за мир, но още повече – за война
От началото на войната в Украйна Кремъл многократно се преструва, че иска мир, включително по време на срещата на БРИКС в Бразилия. Всъщност всичко това е измама, защото руската пропаганда продължава да е доминирана от военна реторика.
По руската държавна телевизия и радио все по-често се твърди, че Европа се готви да нападне Русия – чрез Украйна или самостоятелно. Пропагандата се опитва да представи европейските инициативи в сферата на отбраната като „агресивна милитаризация“, а помощта за Украйна – като войнолюбие.
Целта е ясна: да се внуши, че Русия е заобиколена от врагове и трябва да се защитава, като по този начин се оправдава продължаването на войната.
Баланс между страх и самоувереност
Пропагандистите в Кремъл знаят, че твърденията за европейска агресия могат да предизвикат прекалена тревожност сред руската публика. Затова съчетават заплахите с подигравки, като твърдят, че:
- санкциите са засилили руската икономика;
- НАТО ще се разпадне от тежестта на разходите за отбрана;
- западните икономики няма да издържат на нови дългове;
- увеличаването на военните бюджети ще разруши социалния ред в Европа.
Тези твърдения обаче са самозалъгване, защото реално икономиката на ЕС е около 17 трилиона евро, което е осем пъти повече от руската икономика.
Русия – „хуманитарната“ сила?
Кремъл редовно се опитва да се представи като борец за човешки права и справедливост. Един от инструментите за това са т.нар. „темници“ – указания към пропагандните медии.
Примери за това са разказите за измислен „геноцид“ в Донбас, твърденията, че Русия се бори с „русофобията“ в Европа, изопачаването на реалността с цел да се изкара Русия „рицар в бляскави доспехи“.
Най-нов пример е фалшив доклад за правата на човека, публикуван от руското външно министерство, който се използва за разпространение на мита за „възраждане на нацизма“ в Европа.
Истинската цел обаче е да се отклони вниманието от липсата на свобода и репресиите в самата Русия – включително преследването на независими наблюдатели като „Голос“.
Някои прокремълски медии дори твърдят, че ООН е потвърдила руските обвинения, но това е чиста измислица.