
Рискът от саботажи на подводни интернет кабели от Русия и Китай се увеличава. Това показва доклад на американската фирма за киберсигурност Recorded Future. Подводните кабели пренасят почти целия международен интернет трафик – около 99%.
През последните 18 месеца са станали над 40 инцидента с такива кабели. Повечето са в Балтийско море и около Тайван. Част от тях се смятат за умишлени. В някои случаи китайски или руски кораби са повредили кабели с влачени котви. В други – корабите са маневрирали подозрително точно върху трасето на кабелите, пише The Guardian.
Според доклада Русия и Китай използват тази тактика, защото тя изглежда като „инцидент“. Повредите могат да се представят за случайни, а атаките се извършват от кораби, които нямат пряка връзка с държавата.
В доклада се предупреждава, че сериозна атака би могла да причини големи прекъсвания на интернет. Това е особено опасно за места с малко резервни кабели – например островни държави като Малта, Кипър и Ирландия.
В Европа две атаки в Балтийско море миналата година не са довели до сериозни проблеми, благодарение на стабилната инфраструктура. Но в Африка и Близкия изток подобни инциденти са прекъсвали връзки за дълго време.
В доклада се препоръчва повече защита на кабелите, следене на корабите и бързи реакции при проблем. Британското правителство вече обмисля по-сериозен военен контрол върху морската инфраструктура.