
Японските гласуват днес на оспорвани избори за горната камара, които могат да предизвикат политически сътресения. Растящите цени и опасенията от имиграцията заплашват да отслабят властта на премиера Шигеру Ишиба, предава Ройтерс.
Проучванията на общественото мнение сочат, че Либерално-демократичната партия (ЛДП) на Ишиба и коалиционният ѝ партньор Комейто може да не успеят да спечелят необходимите 50 места, за да запазят контрола над 248-местната горна камара на парламента, в избори, в които половината от местата са свободни.
По-малките опозиционни партии, които настояват за намаляване на данъците и увеличаване на публичните разходи, се очаква да спечелят места. Сред тях е дясната Сансейто, която обещава да ограничи имиграцията, да се противопостави на притока на чуждестранен капитал и да отмени мерките за равенство между половете.
„Уча в магистърска програма, но около мен няма японци. Всички са чужденци“, каза 25-годишният студент Ю Нагаи, който заяви, че е гласувал за Сансейто. Той допълни: „Когато гледам как се изразходват компенсациите и парите за чужденците, мисля, че японците са малко незачитани.“
Гласуването приключва в 20:00 ч. местно време (23:00 ч. по Гринуич), когато се очаква медиите да обявят резултатите въз основа на екзит пол.
Слабото представяне на коалицията може да разклати доверието на инвеститорите в четвъртата по големина икономика в света и да наруши важните търговски преговори със САЩ, казват анализатори.
Премиерът Ишиба може да се наложи да избира между отстъпване на място на нов лидер на ЛДП или борба за подкрепа от опозиционни партии чрез политически компромиси. Според Ринтаро Нишимура, сътрудник в Asia Group в Япония, всеки сценарий ще изисква отстъпки и ще бъде предизвикателен, тъй като потенциалните партньори имат влияние в преговорите.
След изборите Япония е изправена пред краен срок до 1 август за сключване на търговско споразумение със САЩ, или да се изправи пред наказателни мита на най-големия си експортен пазар. Вносните мита биха могли да задушат икономиката и да увеличат натиска върху правителството да предостави финансова помощ на домакинствата, вече засегнати от инфлацията, включително удвояването на цените на ориза от миналата година.
В условията на нестабилен пазар на държавни облигации ЛДП призовава за фискална дисциплина и отхвърля призивите на опозицията за значителни данъчни облекчения и социални разходи.
Правителството на Ишиба загуби мнозинството си в по-влиятелната долна камара през октомври. Това бе най-лошият резултат за ЛДП за последните 15 години, което разтърси финансовите пазари и направи премиера уязвим на вот на недоверие, който може да свали правителството и да предизвика нови избори.
„ЛДП управлява правителството, без да решава нищо“, коментира Каору Кавай, 59-годишен романист, който е гласувал за опозиционната Конституционна демократична партия на Япония.
Управлявана от ЛДП през по-голямата част от следвоенния период, Япония до голяма степен е избегнала социалното разделение и политическото раздробяване, наблюдавани в други индустриализирани демокрации.