
Така както първите хора са създавали изкуство чрез пещерни рисунки и керамика, музиката също е служила като универсална форма на изразяване от древни времена. Вероятно никога няма да можем да чуем многото песни, които са изгубени в историята, но за щастие има едно забележително музикално произведение от около 1400 г. пр.н.е., което е запазено на глинени плочки от преди повече от 3400 години.
Известна като най-старата песен в света, която може да се свири, „Хурийския химн № 6“ е открит от археолози през 50-те години на миналия век сред руините на древния град Угарит, в днешна Сирия.
Плочите са изписани на хуритски език с помощта на шумерски клинопис и включват както текста, така и нотите на хуритския химн. Никой обаче не знае със сигурност как точно трябва да звучи песента, тъй като в инструкциите не са описани подробно точната дължина и височина на нотите, както е в съвременните нотни листове.
Плочите са проучени обстойно от учените, което води до няколко теории за това как трябва да се тълкува музиката. Има обаче една версия, която изглежда най-убедителна.
Канадският музикант Питър Прингъл пресъздава „Хурийски химн № 6“ въз основа на интерпретацията на археомузиколога д-р Ричард Д. Дъмбрил. Той изпълнява песента с помощта на лютня с дълг гриф, която е като кръстоска между турската баглама и персийския сетар.
„Направих този инструмент сам като експеримент“, разкрива Прингъл. „Той има четири струни, но басовите ноти са в двойка. Настроена е на F-C-F. На лютни от този тип се свири от най-древни времена в Месопотамия и Анатолия.“
Прингъл също така е записал звуци от древни духови инструменти и ги е включил в музикалния съпровод. „Това, което чувате, са реплики на 5000-годишни сребърни тръби, открити през 1920-те години в шумерския град Ур“, обяснява той. „Те са духови инструменти с тръстиков мундщук, но тъй като не мога да свиря на духови инструменти и да пея едновременно, записах звуците и ги възпроизвеждам с помощта на педална клавиатура, подобна на тази, която използват органистите.“
Учените смятат, че „Хурийски химн № 6“ е посветен на Нингал, наричана още Никал в Сирия. Тя е богинята на овощните градини и плодородието в древния Близък изток. Завладяващото изпълнение на Прингъл на най-старата известна песен в света предлага въздействащ поглед към един забравен свят отпреди хиляди години.
Чуйте версията на Прингъл на най-старата записана песен в света…