
Основен принцип на движението е недоверието към чужденците в Япония, а мотото му е „Япония на първо място“.
Крайнодясната партия „Сансейто“ се очерта като един от най-големите победители на изборите за горната камара на японския парламент в неделя, печелейки подкрепа с предупреждения за „тиха инвазия“ на имигранти и обещания за намаляване на данъците и разходи за социални помощи.
Родена в YouTube по време на пандемията от COVID-19, разпространявайки конспиративни теории за ваксините и клика на глобалните елити, партията проби в масовата политика с кампанията си „Япония на първо място“.
Партията спечели 14 места в 248-местната камара, където изпрати само един депутат преди три години. Тя има само три места в по-силната долна камара.
„Изразът „Япония на първо място“ имаше за цел да изрази възстановяването на поминъка на японския народ чрез съпротива срещу глобализма. Не казвам, че трябва напълно да забраним чужденците или че всеки чужденец трябва да напусне Япония“, каза Сохей Камия, 47-годишният лидер на партията, в интервю за местната Nippon Television след изборите.
Либерално-демократическата партия на премиера Шигеру Ишиба и нейният коалиционен партньор Комейто загубиха мнозинството си в горната камара, което ги направи допълнително зависими от подкрепата на опозицията след поражението в долната камара през октомври.
В анкети преди изборите в неделя, 29% от избирателите заявиха пред NHK, че социалното осигуряване и намаляващата раждаемост са най-голямата им грижа. Общо 28% казаха, че се притесняват от покачващите се цени на ориза, които са се удвоили през последната година. Имиграцията е на пето място, като 7% от анкетираните я посочват като притеснение.
„Бяхме критикувани като ксенофобска и дискриминационна партия. Обществеността започна да разбира, че медиите грешат, а „Сансейто“ е права“, каза Камия.
Посланието на Камия грабна избирателите, разочаровани от слабите икономика и валута на страната, които привлякоха рекорден брой туристи през последните години. Това допълнително повиши цените, които японците трудно могат да си позволят, казват политически анализатори. Бързо застаряващото японско общество също така отбеляза рекорден брой жители, родени в чужбина, от около 3,8 милиона миналата година.
Камия, бивш управител на супермаркет и учител по английски език, заяви пред Ройтерс преди изборите, че е черпил вдъхновение от „смелия политически стил“ на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Той също така прави сравнения с германските партии „Алтернатива за Германия“ и „Реформа на Обединеното кралство“, въпреки че дясно популистките политики все още не са се вкоренили в Япония, както са се случили в Европа и Съединените щати.
След изборите Камия заяви, че планира да последва примера на нововъзникващите популистки партии в Европа, като изгради съюзи с други малки партии, вместо да работи с администрацията на ЛДП, която управлява през по-голямата част от следвоенната история на Япония.
Фокусът на „Сансейто“ върху имиграцията измества политиката на Япония надясно. Дни преди гласуването, администрацията на Ишиба обяви създаването на нова правителствена работна група за борба с „престъпленията и нарушаването на обществения ред“ от чуждестранни граждани, а партията му обеща че ще се стреми за „нула незаконни чужденци“.