
Хималаите са едно от най-великите природни чудеса на Земята, постоянно растящи поради сблъсъка на тектонични плочи. Но ново откритие на геолози изуми научната общност. Индийската тектонична плоча буквално се разкъсва отвътре под територията на Тибет, пише Ecoticias.
Преди около 60 милиона години Индийската плоча, бивш остров в океана Тетис, се е сблъскала с Евразия. Резултатът е бил издигането на скали, образуването на Хималаите и земетресенията, които са оформили топографията на Централна Азия. Сблъсъкът все още продължава, но сега учените са открили друг драматичен ефект от този процес.
Досега геолозите нямаха ясна представа как точно се държи Индийската плоча под Тибет: дали просто се плъзга хоризонтално под Евразийската плоча или потъва в мантията. Неотдавнашни изследвания на китайски учени в сътрудничество със Станфордския университет дадоха нов отговор: и двете се случват – и тя също така се разделя.
Процесът, наречен деламинация, включва отделянето на леката горна кора на Индийската плоча от по-плътната ѝ основа. В областта между тези слоеве се образува вертикално разкъсване на дълбочинната плоча.
„Не знаехме, че континентите могат да се държат по този начин, а това е фундаментално за науката“, каза геодинамикът Дъг ван Гинсберген от университета в Утрехт.
Това е първият път в историята на науката, в който учените са регистрирали подобно разкъсване в плоча, която все още е в движение.
Изследователите са използвали сеизмични данни, анализ на земетресения и дори химичния състав на газовете, отделяни от термални извори в Тибет. Именно тези газове са били ключът към разгадаването: в някои региони те са открили изотоп хелий-3, характерен за дълбоката мантия на Земята, а не за земната кора. Това означава, че материалът от мантията изтича през разломи, които се разширяват.
Въпреки че на повърхността все още не се виждат разломни линии, вътрешното разкъсване може да има огромни последици. Учените предполагат, че Хималаите и самият Тибет евентуално биха могли да се разделят на две големи тектонични маси, разположени от двете страни на дълбокия разлом.
Освен това, зоната на открития разлом се пресича от Конга-Сангри, активен разлом, където земната кора е разтегната. Въпреки че пряка връзка между дълбокия разлом и земетресенията все още не е доказана, признаци за връзка между вътрешното налягане в плочата и сеизмичната активност на повърхността са очевидни.
Това откритие не само променя разбирането ни за геодинамиката на Хималаите, но и показва, че континентите могат да се разкъсват отвътре, променяйки картата на планетата – и това вече не е научна фантастика, а наблюдаема реалност.