НОВИНИ


Шпионин на месеца или защо българските агенти на влияние нямат голямо влияние?

4 2196 21.07.2025
Шпионин на месеца или защо българските агенти на влияние нямат голямо влияние?

Реакциите за присъствието на германската посланичка на протест пред Съдебната палата срещу правосъдната система вече затихва. Чуха се разнопосочни мнения за правото й да бъде там или недоумение, че е там. Фокусът бе върху два факта: оценка на действията на г-жа Ирене Мария Планк и реакциите на българското Външно министерство.


В сянка обаче останаха някои от изричащите критики или защитни тези. А това е важно – да четем между редовете и да си припомняме кой кой е.

 

Което задава въпросът за агентите на влияние, които могат да бъдат работещи както за външни интереси, така и за вътрешни. Самите агенти могат да вършат „работата“ си по професионална и по политическа линия.

 

Например Даниел Митов, вътрешен министър, рекламирайки шумно мерки на МВР за борба с шофьорите, нарушители на правилата по пътищата, прилича на агент на Съюза на погребалните агенции в България. Защото хвърля всички технически средства, жива сила и ПР в залавянето на грешниците и тяхното жестоко санкциониране, но след като са извършили нарушение. Така отчита супер дейност, хем събира пари за нови БМВ-та и превръща полицейските служители в пълновластни господари на пътищата. Освен това се усвояват едни солидни суми за камери и други технически средства. По света усилията се насочват към превантивната работа – да не се допускат нарушения, а не да бъдат санкционирани и облагани с глоби. Това, че ще бъдат наказани вече извършилите нарушения не намалява риска от катастрофи и нови жертви.

 

Майсторът на шпионските трилъри Джон льо Каре описва много случаи, в които един агент може да служи на няколко държави, сменяйки съюзи или работейки за различни разузнавателни агенции. Това отразява сложната и морално уязвима природа на шпионина. Класически пример в това отношение е героят на писателя Джордж Смайли, който нерядко е на страната на различни служби. Льо Каре нарича това „навигиране“ и избиране на „взаимоотношения с много въпросителни“. Смайли обаче има защитен аргумент: „В сравнение с политиците, аз съм самодеец в областта на преминаването на граници и избиране на началници“. Шпионската централа в книгите на льо Каре е наречена многозначително „Цирк“.

 

Споменах министър Митов, който е политик, сменял няколко пъти партийни централи, сменял и министерски постове. Каквото и да прави, каквито и статистики да изстрелва в публичното пространство, прехвалените мерки нямат особено тежест. Нито в професионалните среди, нито в политическите кръгове, да не говорим за шофиращите по пътищата. За да наказваш безмилостно само шофьорите, трябва преди това да си създал нормални магистрали, пътища и улици. А такива са рядкост.

 

Но да се върнем към темата за германската посланичка, защото случая с нея показа други хора, които се изявяват на попрището за публично влияние.

 

Остра критика срещу Външно министерство отправи Румяна Бъчварова. Разбира се, всеки има право на мнение. Но в случая има нещо друго. В края на юли 2009 г. Тя е назначена за началник на политическия кабинет на премиера Бойко Борисов в първото правителство на ГЕРБ. Избрана е за народен представител през 2014 г. От листата на ГЕРБ. От 7 ноември 2014 г. е заместник министър-председател на България по коалиционната политика и държавната администрация във второто правителство на Борисов. На 11 март 2015 г. Бъчварова става министър на вътрешните работи – пак от ГЕРБ.

 

След това отново става началник на политическия кабинет на Борисов в третия му мандат между 2017 и 2019. По-късно е назначена за посланик на България в Израел – отново по предложение на Борисов и ГЕРБ.

 

Сега атакува остро МВнР, където до неотдавна е била служител. Да не би да е очаквала да бъде външен министър, а нещо да се е объркало? Или пък е станало много явно пристрастието й към някоя политическа централа? Въпросът е логичен, защото Бъчварова очевидно е била част от кадровата банка на Борисов.

 

Всеки има право на позиция и гледна точка. Бъчварова също. Питаме се само колко тежи подобно поведение.

 

Качествата и опитът на външния министър Георг Георгиев са под въпрос, поне в професионално отношение. Реакцията му по повод присъствието на германската посланичка на протест пред Съдебната палата може да бъде тълкувана като „глупост“, но от съпартийците му и като „смелост“. Всъщност него го интересува единствено мнението на Борисов.

 

Георгиев обаче дължи отговор, защо липсват същите реакции и по отношение на политическите изяви на посланичката на Русия у нас Елеонора Митрофанова. Тя често си позволява да дава негативни оценки за официалната българска политика в посока на Европа. Дори обяви, че ако има възможност, би гласувала за лидера на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов. Това се подминава. Както и някои изяви на Светия синод и патриарх Даниил, които отправиха обръщение по повод „блокадата на ивицата Газа“. Не казват нищо обаче за стотиците хиляди жертви на руската агресия в Украйна. Възниква съмнение, дали БПЦ не се използва като проводник на интересите на Русия? Не е тайна, че екзарх Стефан е сътрудничил на няколко чужди разузнавателни служби, между които швейцарските, британските, съветските и дори на сръбските. Патриарх Даниил на кои … симпатизира?

 

Друг пример. Зам.-председателят на парламента Цончо Ганев от „Възраждане“ преди дни в студиото на Георги Любенов по БНТ заяви, че над 90% от българите били против еврозоната и еврото. Лъжа, защото социологически проучвания показват, че 77% от българите подкрепят членството на страната в Европейския съюз, а 60% са „за“ това България да е в НАТО. 46,5% от гражданите подкрепят влизането на България в Еврозоната, а при бизнеса - 66,3% са "За". Ганев твърди също, че „народът“ живеел в нищета. Има бедни хора, но не това не е целият „народ“. Само че Цончо Ганев се вози в луксозен Мерцедес с шофьор от НСО, получава огромна заплата в сравнение с „народа“, ползва привилегии, има дори банкова сметка в евро, което уж мрази… В такъв случай приказките му срещу ЕС и еврото не са ли от арсенала на агентите на влияние?  

 

В политиката няма морал – това го знае всеки.

 

Затова зад изявите на публични лица, политици или такива с обществено влияние често прозира нещо друго. За да го прикриеш, се иска талант или поне средна интелигентност. Иначе агентът на влияние се издава лесно, а изразените от него позиции олекват.

Президентът Румен Радев е пример за това.

 

Трудна класация е тази за „Шпионин на месеца“. Кандидатите трябва да се стараят повече. Иначе стават безполезни и за тяхната централа "Цирка"...

 

Д-р Димитър Стоев


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама