
Експериментална ваксина повишава способността на имунната система да се бори с рака, без да е насочена към определен вид тумор. Учените са вдъхновени от ваксината срещу COVID-19. Авторите твърдят, че новата ваксина потенциално може да спести на пациентите необходимостта от химиотерапия, хирургическа намеса и лъчетерапия. В предклинични експерименти лечението напълно унищожава мозъчния, костния и другите видове туморен рак, без да е необходимо помощно лечение.
Авторите на новата противоракова мРНК ваксина са учени от Университета на Флорида, които повече от десетилетие проучват потенциала на технологията за борба с туморите. Сега те са представили неспецифична за тумора ваксина, която има мощен специфичен за тумора ефект, пише New Atlas.
Формулата на новото лекарство е подобна на ваксината COVID-19, но има съществени разлики. Вместо да кодира вирусен протеин, ваксината изпраща сигнал до имунната система, за обединяване на имунните клетки. За тази цел се произвеждат определени протеини, като противораковия протеин PD-L1, които стимулират имунните клетки. Значението на PD-L1 се състои в това, че този протеин прави туморите по-видими за имунната система. Сега учените използват технологията на мРНК, за да повишат експресията на PD-L1.
В предклиничните експерименти ваксината напълно унищожава резистентния меланом, както и рака на мозъка, кожата и костите, без да е необходимо друго помощно лечение, посочва Kdldata.com.