
Цените на основните продукти се вдигат. До 2050 година, според данни на Световната банка, БВП ще намалее до 2,5% заради екстремната жега. Така че това е нещо, което вече е измерено. Отделно 10 поредни дни над 35 градуса намалява продуктивността с 2,7%. Това са цифри, които показват, че всяка сфера от живота ни ще бъде засегната от климатичните промени и това наистина го имаме като цифри и изследвания, посочи икономистът Севда Йончева.
Климатичните промени са както голямо предизвикателство, така и възможност. Темата е наистина абстрактна, но нека помислим за нея. Например нека си представим, че телесната ви температура е 37 градуса. Хората често казват, че какво толкова, ако температурите в атмосферата са се вдигнали с няколко градуса. Но ако вашата телесна температура се повиши дори и с градус, вие ще вземате хапчета, тъй като ще сте болна. Същото е и с планетата. Когато глобалната температура се вдигне с два градуса, това не е статистика, а че тялото е болно и трябва да се вземат мерки, за да не се окажат фатални. Появява се климатична инфлация заради тези два градуса, защото земята се засушава, вдигат се сметките за електричество, има проблеми с водата и така нататък, коментира тя.
Българската икономика, ако иска да бъде по-конкурентноспособна и по-сигурна е наистина да електрифицира всичко, което може. Трябва да се забърза енергийния преход. Вместо да ползваме дизел и бензин, трябва да ползваме електричество, каза още икономистът по Нова телевизия.
Първоначалният разход за домакинствата може да е по-скъп, но на него трябва да се гледа като на инвестиция, допълни тя.