НОВИНИ


Coldplay, KissCam и крахът на личното пространство

1 2611 22.07.2025
Coldplay, KissCam и крахът на личното пространство

Някои неща в живота са едновременно абсурдно смешни и дълбоко тревожни. Например: когато изпълнителният директор на голяма технологична компания е уловен в прегръдка с любовницата си – която, между другото, е и директор „Човешки ресурси“ в същата фирма. И цялата сцена се излъчва на гигантски екран пред хиляди души по време на концерт на Coldplay.


Звучи като сценарий за ситком, но това се случи в реалността. И, разбира се, има видео.

 

 

Прегръдка под прожекторите


На концерт в Бостън, „KissCam“ насочи камерата към двойка, която веднага се опита да се измъкне от кадър. Но вече беше късно – кадрите обиколиха мрежата. Оказа се, че това са изпълнителният директор на AI компанията Astronomer, Анди Байрън, и директорката по човешки ресурси, Кристин Кабът. Проблемът? И двамата са женени и имат деца.

 

Ситуацията придоби допълнителен комичен обрат, когато фронтменът на Coldplay, Крис Мартин, коментира от сцената:


„Или имат тайна връзка, или са просто много срамежливи“.


Публиката се засмя. За броени минути, видеото стана вайръл.





От мийм до оставка


Само за часове онлайн детективи разкриха самоличността на двойката. В рамките на денонощие жълтата преса вече публикуваше стари оплаквания срещу Байрън, а New York Post извади репортаж, че той публично е хвалел Кабът месеци преди тя да се издигне в компанията, след като се е присъединила едва през ноември.

 

Astronomer обяви, че изпълнителният директор подава оставка. Профилите в LinkedIn на двамата замесени бяха деактивирани. Самите те не коментираха публично случилото се. Но интернет не чака обяснения.


Камери навсякъде. Поверителност – никъде?


Случаят бързо се превърна в символ на по-дълбок проблем: има ли изобщо лично пространство в съвременния свят?

 

Според проф. Елис Кешмор, автор на Celebrity Culture, отговорът е категоричен: „Няма такова нещо като личен живот. Поне не в традиционния смисъл“, пише Асошиейтед прес.

 

Камери има навсякъде – от охранителни системи до телефони в джобовете на зрителите. Това, което преди беше момент, видим само за няколко човека в залата, днес може да обиколи планетата за часове. Не е нужно дори да се появиш на екрана – достатъчно е някой да те заснеме и качи в TikTok.

 

„Не можем да приемем, че имаме поверителност на концерт с хиляди хора. Дори и на улицата вече не можем да разчитаме на това“, казва проф. Мери Анджела Бок от Университета на Тексас.


След видеото идва и „разкриването“ – дори и да не си ти


След като дадено съдържание стане вайръл, започва втората вълна: идентифициране (или „доксинг“) на участниците. В случая с Coldplay потребителите онлайн не само откриха Байрън и Кабът, но и посочиха трето лице във видеото като евентуален техен колега. Впоследствие се оказа, че жената изобщо не е била на концерта, но вече беше подложена на онлайн атаки.





„Интернет често не прави разлика. Може да попаднеш в прицела на стотици непознати, без изобщо да имаш вина“, казва проф. Алисън Тейлър от бизнес училището на NYU.

 

Технологиите за лицево разпознаване, изкуственият интелект и социалните мрежи превръщат интернет в система за глобално наблюдение. Неусетно, камерите не просто ни заснемат – алгоритмите ни проследяват, профилират и експонират, често без наше съгласие.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама