
Под повърхността на Национален парк Йелоустоун в северозападната част на САЩ се намира масивен супервулкан,способен на толкова мощни изригвания, че биха могли да променят глобалния климат, пише Ecoportal . Отбелязва се, че учените наблюдават какво се случва под повърхността на Национален парк Йелоустоун от десетилетия. Според тях, ако супервулкан в този регион изригне, това може да доведе до смъртта на 90% от населението на САЩ.
Изданието припомня, че последното супер-изригване на калдерата Йелоустоун се е случило преди около 640 000 години. Въпреки това учените продължават да го наблюдават.
През последните години наблюденията стават още по-интензивни. Нови технологии като сеизмично изображение и сателитно наблюдение дават на изследователите по-ясна от всякога картина за това какво се случва под земята.
Учени откриват „дишаща“ магмена шапка на около 3,8 километра под калдерата Йелоустоун. Този слой от частично разтопена скала и прегряти течности бавно освобождава газ, облекчавайки налягането и значително намалявайки вероятността от внезапно, масивно изригване.
Изследователите са картографирали местата, където твърдата скала се превръща в тази летлива магма, разкривайки разликата между земната кора и динамичен резервоар, който е активен от милиони години. За щастие, той не е близо до изригване.
Професор Брандън Шманд от университета Райс споделя, че учените от години се опитват да разберат къде се намира горната част на тази магмена камера и как тя функционира. Новото им откритие показва, че този подземен резервоар е все още активен и се измества под повърхността.
Ученият обяснява, че под вулкана е открит богат на газ слой, но обемът на задържания газ и разтопен материал остава доста под праговете, които биха показали риск от изригване. Той отбеляза, че системата изглежда освобождава газ по естествен път през малки пукнатини и канали в скалата.
По-рано учените заявиявят, че топенето на ледниците може да предизвика серия от мощни вулканични изригвания . Подобно явление вече е регистрирано в Исландия.
Учените обясняват, че вулканичните изригвания могат временно да охладят Земята, като отделят в атмосферата частици, които отразяват слънчевата светлина. Дългосрочните изригвания, съпроводени с емисии на парникови газове, обаче могат допълнително да затоплят планетата.