
Само два дни след като подписа противоречив закон, който постави под въпрос бъдещето на борбата с корупцията и европейската интеграция на страната, президентът Володимир Зеленски направи рязък завой. На фона на масови протести, критика от ЕС и обвинения в саботаж на демокрацията, той внесе нов законопроект, с който обещава да възстанови независимостта на ключовите антикорупционни институции – НАБУ и САП.
На 24 юли президентът Володимир Зеленски внесе нов законопроект, чиято цел е да възстанови независимостта на антикорупционните институции в Украйна. Това се случи само два дни след като Зеленски подписа друг закон, който на практика унищожи независимостта на Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП). Спорният закон, който също така подкопаваше стремежа на Украйна към членство в Европейския съюз, предизвика масови протести в цялата страна и властите бяха принудени да отстъпят.
След преглед на новия проектозакон, НАБУ заяви, че той ще „възстанови всички процесуални правомощия и гаранции за независимост“ както на НАБУ, така и на САП.
Антикорупционният център (AntAC), независима организация, също подкрепи инициативата, като отбеляза, че тя ще „възстанови принципите, разрушени от Върховната рада“.
„Това е резултат от изключителната решимост на украинците, които показаха на властта през последните дни, че няма да позволят да бъде разрушено европейското им бъдеще“, се казва в изявление на организацията, пише Kyiv Independent.
„Но дори само седмица забавяне може да бъде достатъчна, за да бъдат съсипани множество дела на НАБУ и САП срещу висши корумпирани длъжностни лица“.
Председателят на парламента Руслан Стефанчук заяви, че проектозаконът ще бъде разгледан на следващото пленарно заседание, макар че Върховната рада е официално във ваканция до края на август. По думите му обаче това може да се случи „много по-рано от един месец“.
Законът от 22 юли беше приет и подписан с аргумента, че се цели премахване на руското влияние върху антикорупционните органи. Зеленски твърди, че новият законопроект цели да защити независимостта на тези институции и да предпази правната система от руско влияние. Той го определи като „балансиран“, но не даде повече подробности.
„Най-важното са реалните инструменти, липсата на руски връзки и независимостта на НАБУ и САП. Законопроектът ще бъде внесен във Върховната рада днес“, заяви Зеленски.
По-рано същия ден, група от 48 депутати от различни партии внесоха друг законопроект във Върховната рада, също насочен към възстановяване на независимостта на НАБУ и САП.
„Утре законопроектът може да бъде гласуван“, написа Ярослав Юрчишин, председател на парламентарната комисия по свобода на словото. „Ваш ред, г-н президент.“
На 22 юли украинският парламент одобри поправки, които предоставят на главния прокурор нови правомощия по отношение на делата, водени от НАБУ и САП.
По-късно същия ден Зеленски подписа закона, с което — според опозиционни депутати и наблюдатели — унищожи независимостта на двата ключови антикорупционни органа в Украйна.
Законът дава на главния прокурор правото да издава задължителни указания към НАБУ, да прехвърля дела извън агенцията и да делегира правомощията на САП на други прокурори. Критиците твърдят, че тези промени премахват основните гаранции срещу политическа намеса.
Сред другите нови правомощия на главния прокурор е възможността да прекрати разследвания на НАБУ по искане на защитата.
На 23 и 24 юли протестиращи се събраха в големите градове на страната — Киев, Лвов, Днипро и Одеса — с все по-силни призиви към правителството да промени действащите закони.
Зеленски твърди, че целта на закона от 22 юли била ограничаване на руското влияние върху антикорупционната инфраструктура на страната.
Но според експерти в закона няма нищо, насочено към руски агенти вътре или извън институциите. Нещо повече, разпоредбите в него само премахват независимостта на НАБУ и САП.
„Клаузата, позволяваща на главния прокурор да отнема дела от НАБУ, едва ли ще има каквото и да било въздействие върху руските агенти“, коментира Катерина Бутко, ръководител на антикорупционната организация „АвтоМайдан“, пред Kyiv Independent.
На 23 юли Зеленски обяви, че в рамките на две седмици антикорупционните и правоохранителните органи ще представят съвместен план за действия за укрепване на правосъдието.
След среща с ръководителите на най-важните институции, Зеленски заяви, че е постигнато съгласие за провеждане на координирани реформи с цел възстановяване на общественото доверие и гарантиране на отчетност.