
Тайланд и Камбоджа си размениха тежък артилерийски огън в петък. Това е най-лошото им сражение от над десетилетие. Боевете продължават втори ден въпреки призивите за незабавно прекратяване на огъня. До момента има най-малко 16 загинали.
Тайландската армия съобщи за сблъсъци още преди зазоряване в провинциите Убон Ратчатхани и Сурин. Камбоджа е използвала артилерия и руски ракетни системи БМ-21 „Град“. Тайландските власти казаха, че са евакуирали 100 000 души от зоните на конфликта, пише Ройтерс.
„Камбоджанските сили извършиха продължителен обстрел с тежки оръжия и ракетни системи“, се казва в изявление на армията на Тайланд. Тайландските войски са отвърнали с „подходящ огън според тактическата обстановка“.
Двете страни се обвиняват взаимно за започването на конфликта в четвъртък. Сблъсъкът е избухнал в оспорвана гранична зона. Бързо ескалирал от стрелба с леки оръжия до тежък артилерийски огън на поне шест места по границата.
Журналисти на Ройтерс в провинция Сурин съобщават за взривове и засилено военно присъствие. По пътищата има тайландски военни, танкове и бронирани машини, движещи се към границата.
Боевете избухнаха часове след като Тайланд отзова своя посланик в Пном Пен. Също така изгони камбоджанския посланик. Поводът беше втори тайландски войник, изгубил крайник от мина, за която Тайланд обвини Камбоджа. Пном Пен отрече вината.
Загиват все повече хора
До петък сутрин загиналите в Тайланд са 15, от които 14 са цивилни. Има 46 ранени, включително 15 войници.
Камбоджанското правителство не е дало данни за жертви. Говорител на провинция Оддар Менчеай съобщи за един загинал цивилен и петима ранени. Евакуирани са 1500 семейства.
В четвъртък Тайланд разположи шест изтребителя F-16. Един от тях е използван за удар по камбоджанска военна цел. Камбоджа нарече това „безразсъдна и брутална военна агресия“.
Тайланд има военен превес над Камбоджа. Камбоджа няма бойни самолети и разполага с по-малко оръжия и военни, сочи доклад на Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.
САЩ, които са дългогодишен съюзник на Тайланд, призоваха за „незабавно прекратяване на огъня, защита на цивилните и мирно решение“.
Премиерът на Малайзия Анвар Ибрахим, ротационен председател на АСЕАН, също се намеси. Той е говорил с лидерите на двете страни и ги е призовал да търсят мирен изход. В пост в социалните мрежи Ибрахим заяви, че Малайзия е готова да посредничи в името на единството в АСЕАН.