
Цените на петрола се повишиха днес, 28 юли, на фона на сключването на търговско споразумение между Съединените щати и Европейския съюз и очакванията за продължаване на тарифното примирие между САЩ и Китай, съобщава Ройтерс .
Фючърсите на суровия петрол Brent поскъпнаха с 60 цента до 68,26 долара за барел, докато фючърсите на американския суров петрол WTI скочиха с 62 цента до 65,78 долара за барел.
Изданието припомня, че рамковото търговско споразумение между САЩ и ЕС, сключено в неделя, по-специално определя вносни мита на 15% за повечето стоки от блока, което е половината от обявеното от Доналд Тръмп. То също така предвижда ЕС да откаже руски петрол в полза на американски суровини.
В същото време покачването на цените на „черното злато“ възпира евентуално ново увеличение на доставките на петрол на пазара от страните от ОПЕК+. Въпреки че четирима делегати на ОПЕК+, пожелали анонимност, заявиха пред Ройтерс миналата седмица, че е малко вероятно групата да промени решението си за увеличаване на производството на петрол с 548 000 барела на ден през август, друг източник заяви, че е твърде рано да се говори за това.
Анализаторите на ING очакват ОПЕК+ да увеличи доставките на петрол с поне 280 000 барела на ден през септември.
„Въпреки това, очевидно има възможност за по-агресивно увеличение, като група производители се стремят да си възвърнат пазарния дял, а лятното търсене помага да се абсорбират допълнителните барели“, добавиха репортерите.
Венецуела би могла също да увеличи доставките си на петрол на световния пазар. Държавната петролна компания PDVSA е готова да възобнови работата в съвместните си предприятия при условия, подобни на лицензите от ерата на Байдън, след като Тръмп поднови разрешенията на партньорите си за производство и износ на петрол.
На 24 юли цените на петрола се повишиха на фона на напредъка на САЩ в преговорите с ключови търговски партньори. Резултатите от търговските преговори със САЩ с ключови партньори могат или да обърнат цените на петрола надолу (както вече се случи на 22 юли), или да ги тласнат нагоре.
ЕС и САЩ бяха много близо до започване на търговска война . Дълго време Тръмп отказваше да прави компромиси с ЕС по търговските въпроси. Но в крайна сметка беше постигнато споразумение. Президентът на САЩ заяви, че ЕС се е съгласил да купува „американска енергия“ на стойност 750 милиарда долара. ЕС също така се ангажира да инвестира допълнителни 600 милиарда долара в САЩ в допълнение към планираните инвестиции - във военно оборудване и отваряне на пазари за търговия с нулеви мита.
Според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, споразумението предвижда ЕС да откаже руски петрол и газ.