НОВИНИ


„Лъвският пай е за Европа, не за Америка“ – Джей Ди Ванс

8 2139 21.08.2025
„Лъвският пай е за Европа, не за Америка“ – Джей Ди Ванс

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че европейските страни ще трябва да поемат „лъвския пай“ от гаранциите за сигурността на Украйна, предаде „Ройтерс“.


„Не мисля, че ние трябва да носим основното бреме. Можем да бъдем полезни, ако е необходимо, за да спрем войната и убийствата. Но президентът очаква Европа да играе водеща роля тук“, каза Ванс в интервю за Fox News.

 

Междувременно съюзниците на Киев остават разделени за бъдещите гаранции при евентуално мирно споразумение с Русия.

 

Украинският президент Володимир Зеленски настоява за „железни гаранции“, но ясен механизъм все още липсва, пише Politico.

 

В понеделник президентът на САЩ Доналд Тръмп увери Зеленски и европейските лидери, че Киев ще получи защита, сходна с член 5 от НАТО, без да разкрие подробности. Ден по-късно държавният секретар Марко Рубио оглави комисия със съюзници на Украйна за изработване на план за сигурност. Британският премиер Кийр Стармър съобщи, че „в следващите дни“ ще се обсъжда разполагане на стабилизиращи сили, ако боевете приключат.

 

Членството на Украйна в НАТО засега е изключено както от Вашингтон, така и от някои европейски столици. Вместо това се обсъждат мисии с ограничен мандат, но възникват въпроси – кои държави биха изпратили войски, при какви условия и с какъв бюджет.

 

Тръмп подчерта, че САЩ няма да изпращат войски и настоя Европа да поеме тежестта. Френският президент Еманюел Макрон заяви готовност за участие на френски, британски, германски и турски сили. Германия остава по-резервирана заради ограничените ресурси на армията си. Турция би могла да играе ключова роля, но среща съпротива в ЕС. Полша и Италия изключват участие с войски, предлагайки логистична подкрепа или отбранителен пакт.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама