Всеки българин над 15-годишна възраст изпива средно по 12,4 литра алкохол годишно.
Това сочат данни на Световната здравна организация, огласени в Женева. Те обаче са за 2005 г. Вчерашният доклад за пиенето по света е първият, огласен от 2004 г. насам.
Алкохолът причинява близо 4 на сто повече смъртни случаи, отколкото СПИН, туберкулозата или насилието, предупреждават от Световната здравна организация.
От СЗО посочват, че нарастването на доходите води до увеличаване на употребата на алкохол в страните от Африка и Азия, а прекаляването с него е проблем в много развити страни. Особено лош пример е Великобритания. Според експерти от СЗО обаче феноменът е резултат от лошото влияние, внесено от източноевропейски имигранти.
Масово феноменът на пиянството се разпространява главоломно в развиващи се държави като Мексико, Бразилия, Южна Африка, Украйна и Казахстан.
Ограничаването на употребата на алкохол не е водещ приоритет за повечето правителства, въпреки че пиенето е причина за пътни инциденти, прояви на насилие, заболявания, лошо отношение към децата и загуба на работа.
Около 2,5 милиона души по света всяка година умират поради причини, свързани с употребата на алкохол, пише в годишния доклад на СЗО за алкохола и здравето, цитиран от Ройтерс.
Особено тежко е положението в Русия и другите страни от ОНД, бивши републики от СССР, отбелязва сайтът Нюзру. Според данните на СЗО годишно всеки пети руснак умира заради алкохола. Международната организация отбелязва, че много страни не вземат почти никакви или много слаби мерки за борбата срещу пиянството въпреки постоянните призиви. (24часа)