БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Кабинетът дава старт на Бюджет 2026, 1,5 млрд. лв. отиват за енергетиката

1 2162 27.08.2025
Кабинетът дава старт на Бюджет 2026, 1,5 млрд. лв. отиват за енергетиката

През септември започва бюджетната процедура за Бюджет 2026 г., съобщи на брифинг в Министерския съвет финансовият министър Теменужка Петкова. Тя уточни, че предстоят разговори с министерства, ведомства и общини, като законопроектът ще бъде внесен в Народното събрание в рамките на установените срокове. „Много е рано да се коментират параметри“, подчерта Петкова.


В същото време кабинетът одобри решение за увеличаване на капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ) с 1,5 млрд. лева. Средствата ще бъдат осигурени чрез бюджета на Министерството на енергетиката, заяви ресорният министър Жечо Станков. По думите му мярката е част от актуализираната средносрочна бюджетна прогноза и няма да повлияе на дефицита.





„През последните години енергетиката беше само донор на средства. Сега този милиард и половина ще подпомогне изпълнението на инвестиционната програма на БЕХ, която в средносрочен план надхвърля 15 млрд. лв.“, каза Станков. Средствата ще се насочат към рехабилитация и подмяна на хидроагрегати в ПАВЕЦ „Чаира“, ремонт на електроцентрали на НЕК, обновяване на над 700 км мрежи на електроенергийния системен оператор и газовата инфраструктура.

 

Инвестициите ще обхванат и АЕЦ „Козлодуй“ – петия и шестия блок, както и подготовката за изграждането на седми и осми блок с реактори AP1000 на „Уестингхаус“. „Целта е България да бъде първата държава в Европа с работещи такива реактори“, подчерта Станков.

 

Той допълни, че повишените приходи и печалби на дъщерните дружества на БЕХ ще се връщат към държавата чрез дивиденти, а оттам – към общините и хората чрез инвестиционни програми.

 

На въпрос за появили се в социалните мрежи твърдения, че през пристанище „Росенец“ се разтоварва руски, а не казахстански петрол, министър Петкова увери, че митническите органи имат капацитет и правомощия да извършват необходимите проверки.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама