Няма по-ценно нещо от свободата на духа и правото на свободен избор в изкуството за Отар Йоселиани. За филмите си режисьорът ще получи наградата на Столична община в рамките на 15-тия София Филм Фест.
Публиката ще има възможност да види и най-новата творба на 77-годишния Йоселиани – „Изгнаници”.
Филмът е разказ за пътя на кинотворец, който не се стреми към нищо друго, освен възможността да се изразява свободно, но открива, че тази свобода не е достъпна в родината му и заминава за чужбина… „Изгнаници” е част от програмата Фокус Франция на 15-ия „София Филм Фест“, реализирана с подкрепата на Френския културен институт в София, който през 2011 година празнува своя 20 годишен юбилей!
Отар Йоселиани е роден на 2 февруари 1934 година в Тбилиси, Грузия. Първоначално учи пиано в музикалното училище в родния си град, а през 1953 е приет да следва в механо-математическия факултет на Московския държавен университет. Две години по-късно се прехвърля във ВГИК, в майсторския клас на Александър Довженко. Снима първия си късометражен филм „Акварел” (излъчен по телевизията) през 1958 г., а „Април” (1961) е забранен в СССР до началото на 70-те.
В следващите 2 години Йоселиани се прехранва като рибар и металург, докато през 1966 най-сетне успява да завърши дебютния си пълнометражен филм „Листопад” – безспорно доказателство за оригиналния му авторския почерк. Пропит с лек хумор, филмът е прелестен поетичен етюд за съзряването, майсторски изпълнен, наситен с размисъл и добросърдечност. „Листопад” е удостоен с наградата на ФИПРЕССИ за най-добър дебют на кинофестивала в Кан, но отново е забранен от съветската цензура. Същото сполетява и документалния „Стари грузински песни” (1969).