НОВИНИ


„Училището не е църква, нито джамия“ – протест срещу новия предмет по религия

1 1656 10.09.2025
„Училището не е църква, нито джамия“ – протест срещу новия предмет по религия

Броени дни преди началото на учебната година, пред Министерството на образованието и науката в София се проведе нов протест срещу идеята за въвеждане на предмета „Добродетели и религии“. Демонстрацията събра противници на предложението на площада между сградите на БНБ и МОН.


Организаторите и участниците твърдят, че децата не се нуждаят от подобен предмет. Те настояват родителите, учениците и учителите да бъдат включени в дебата за бъдещите промени в образованието. Недоволството премина под надслов „Училището не е църква, нито джамия“.

 

Протестиращите заявиха, че религията е последното нещо, което трябва да се набива в главите на децата, особено на фона на проблемите в българското образование.





Според тях смесването на религиозно и светско обучение създава напрежение. Те настояват обществото да работи за укрепване на общностите, а не за допълнителен натиск върху учениците.

 

Същевременно в някои училища религия вече се изучава като избираем предмет. Все още няма готови учебни програми за новия предмет, призна министърът на образованието Красимир Вълчев. Той уточни, че Законът за училищното и предучилищното образование вероятно ще бъде приет през ноември и дотогава ще се довърши работата по програмите.

 

Асоциация „Родители“ обяви, че е против промените. „Призоваваме за истински обществен и експертен дебат и за дългосрочна стратегия за реформа“, гласи позицията на организацията.

 

Според проекта, ако бъде приет, родителите ще избират между три учебни програми – православие, ислям или „добродетели и етика“.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама