НОВИНИ


"Мета", компанията-майка на "Фейсбук", иска да инвестира в България

3 1760 25.09.2025
"Мета"

"Мета", компанията-майка на "Фейсбук", "Инстаграм" и др., има интерес да инвестира в България. Това съобщи българският премиер Росен Желязков в Ню Йорк. Той вече е провел среща с представители на технологичния гигант. Желанието за инвестиция бил заради регионалните възможности и човешкия потенциал, който страната ни предлага.


"Разговорът бе вчера, след срещата с "Дженеръл електрик", на която говорихме за малките модулни реактори. Въпросът за енергийното обезпечаване и бъдещите технологични възможности пред страната за изграждане на специална инфраструктура, развитие на потенциал за изграждане на гигафабрики за изкуствен интелект и, разбира се, привличането на стратегически партньор като "Мета" е изключително важно", обясни Желязков пред журналисти.


По думите му потенциалът на България е главно в енергийните възможности. Амбицията е не просто да сме вносител на електрическа енергия, а да я впрегнем във всички източници, в т.ч. и за изграждането на data центрове, предпоставка за което е добрата оптическа свързаност в страната.


"От "Мета" ни запознаха с техните инвестиционни намерения в Европа. Тази и следващата година се концентрират в други държави, но след 2028 г. много сериозен интерес имат именно заради регионалните възможности, които България предлага с тези елементи и потенциала, който имаме. За нас е важно да комбинираме интереса на американския бизнес, на производителите на оборудване и на крайните ползватели", обясни още премиерът.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама