НОВИНИ


Радев вън от играта: Парламентът ще назначава шефа на ДАНС

15 1769 02.10.2025
Радев вън от играта: Парламентът ще назначава шефа на ДАНС
БГНЕС

Народното събрание прие на първо и второ четене законопроект, с който парламентът ще има правомощието да назначава председател на ДАНС. Промените бяха предложени след като президентът Румен Радев отказа да назначи Деньо Денев за поста, определяйки го като неподходящ и политически зависим.


Другите два законопроекта – за ДАР и ДАТО – преминаха на първо четене. Народните представители ще имат три дни за предложения между първо и второ четене.

 

Политическите реакции


Часове преди дебатите лидерите на основните политически сили заявиха позициите си.

 

Бойко Борисов (ГЕРБ) подчерта, че шефовете на службите не могат да се назначават еднолично, като припомни, че е „пазил назначенията на Радев“ в продължение на година. Той защити предложените промени с аргумента, че обезглавените служби трябва да бъдат укрепени, особено предвид световните рискове от конфликти.

 

От ДПС „Ново начало“ Делян Пеевски обвини президента, че използва институцията за създаване на нов политически проект. „По законите ще ги подкрепим. Радев прекали – това не е игра, това е държава. В момента в президентството се пишат устави и се прави партия. Румене, излез!“, заяви Пеевски.

 

Опозицията от ПП-ДБ и „Възраждане“ обяви, че ще се въздържи или ще гласува против. Депутатите Божидар Божанов и Костадин Костадинов подчертаха, че предложенията обезсмислят ролята на президентската институция и превръщат службите в „политическа бухалка“.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама