Скандалите с подслушванията, които тресат държавата от доста време, не се оказаха решаващи по отношение на оценката на Европейската комисия за непредъка на България.
В междинния доклад на експертите от ЕК митниците, данъчните и финансово министерство получават "отличен" , като препоръките са изключително по посока на по-доброто взаимодействието на митническите служби с полицейските органи и прокуратурата.
ЕК обаче ни мъмри за подслушванията, става ясно от доклада, с който разполага в."Труд".
В него с положителен знак е отбелязана реформата в митниците, одобрения получават съвместният инспекторат на НАП и Министерството на финансите.
Експертният доклад обаче не подминава скандала с подслушването у нас. Българските власти трябва да гарантират използването на специалните разузнавателни средства за законни цели, сочат европейските експерти. Доволни са, че вече има осъдителни присъди по високите етажи на властта.
В доклада са визирани присъдите за Александър Томов и Мария Мургина. В момента ЕК следи около 80 дела и проверки. Експертите са разтревожени от възможността, предвидена от проектозакона "Попова" за конфискация на имуществото по анонимни сигнали.
От ЕК продължават да следят скандала с "бедните роднини в Приморско". По случая са висящи четири дела, но прокуратурата не е започнала наказателни преследвания на магистрати, замесени в скандала.
Докладът на Европейската комисия за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка на този етап не е готов и вероятно няма да бъде представен през следващата седмица.
Предстоящият доклад е междинен и засяга областите на правосъдието и вътрешните работи.
Документът не дава политически оценки, а прави преглед на актуалното състояние на двата сектора. Очакванията са докладът да бъде изготвен и представен до края на месеца.