Отчитат се промените в Митниците, в закона за обществената поръчка. Отбелязяни са няколко органа, които следят корупцията. По закон прокуратурата и полицията обаче трябва да се занимават с това.
Иванка Иванова от Отворено общество коментира в ефира на БНР доклада на ЕС за България.
Иванова посочи, че това е междинен доклад, който само актуализира оценките, а истинският доклад ще дойде през лятото. Изводите обаче могат да се направят. За първи път комисията засилва повече вниманието по финансовите инструменти за разкриване на такива престъпления. Отчитат се промените в Митниците, в закона за обществената поръчка, каза тя.
Законът Кушлев и Законът за съдебната влас (за спецсъда) се коментират в доклада, но се посочва, че специализацията е характерна изобщо за съдебната система. Особено важно е прокуратурата да доказва престъпното придобиване на имуществото, което ще се конфискува, добави Иванова.
Коментирайки съдебната власт тя каза, че в доклада се посочва, че са приети промени в съдебната власт. Докладът излезе в същия ден, в който опозицията внесе законът в КС, поясни Иванова и добави, че няколко от членовете на закона наистина са противоконституционни, но за това няма нищо в доклада, той няма ясна оценка за промените в закона за съдебната власт.
Отбелязяни са няколко органа, които следят корупцията. По закон прокуратурата и полицията обаче трябва да се занимават с това, посочи гостенката.
Полицията е подчинена на прокуратурата, когато събира информация за престъпления, обясни Иванова. Досега в скандала със СРС-та единствено парламентарната подкомисия показва реакция и посочи важни проблеми. Законът за СРС е достатъчно добър закон, но трябва да се спазват процедурите за съхраняването и опазване на СРС-тата след това.
Frognews.bg