НОВИНИ


Путин започна да преследва собствените си "Z-блогъри"

3 1348 18.11.2025
Путин започна да преследва собствените си
Владимир Путин

Руската система за потискане на несъгласието премина от преследване на опозиционери и активисти към собствени пропагандисти.


Кремъл започна да преследва собствените си поддръжници, като през последните седмици няколко водещи "Z-блогъри“ бяха подложени на натиск от силите за сигурност на Русия заради критики към армията и чиновниците, пише The Economist.

 

През септември блогърът със 151 000 последователи, Роман Альохин, беше обявен за "чуждестранен агент“.

 

През октомври Татяна Монтян с аудитория от 400 000 души получи статут на "терорист“.

 

През ноември беше задържана друга пропутинска авторка, Оксана Кобелиева.

 

Общото помежду им е, че всички те са си позволили да критикуват руското Министерство на отбраната или влиятелни руски чиновници и военни.

 

На 13 ноември висшият служител на отбраната Апти Алаудинов заплаши, че "вътрешните врагове“ ще бъдат "законно унищожени“ и поиска извинение от непокорните.

 

По време на войната блогърите често разкриваха корупция в Министерството на отбраната и събираха средства за дронове, лекарства и оборудване, а властите ги толерираха.

 

Сега Кремъл е раздразнен от непокорните гласове.

 

Блогърите отчаяно се опитват да обяснят собствените си репресии, без да обвиняват Путин.

 

Альохин дори написа, че проблемът е "либерализацията“ на президента, която уж е позволила на "някои хора да поемат контрола“.

 

Реално репресивната система в Русия вече е предприела мерки срещу противниците на режима на Путин и по-специално срещу войната с Украйна.

 

Според The ​​Guardian, в предишни години руската държава е използвала закона за "чуждестранния агент“, за да заглуши опозиционните говорители.

 

Този статут обаче наскоро е приписан и на прокремълски блогъри.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама