Близо една от всеки три жени в света – около 840 милиона – е преживяла домашно насилие или сексуално насилие от непознат през живота си. Данните бяха публикувани от Световната здравна организация, която отново предупреди, че напредъкът в борбата с насилието срещу жени остава минимален, предаде Франс прес.
„Насилието срещу жените е една от най-устойчивите и най-пренебрегвани кризи в областта на човешките права“, заяви СЗО. Организацията отчете, че промяната е изключително бавна през последните двадесет години, пише БТА.
По данни на СЗО 316 милиона жени, или 11% от всички жени над 15 години, са били жертви на насилие от интимен партньор само през последната година. Годишният спад в случаите на домашно насилие е едва 0,2% за две десетилетия.
Експертите посочват, че увеличаването на сигналите е свързано и с по-голяма готовност жените да разпознават и да докладват насилието. „Това ще задържи цифрите високи още известно време“, заяви Лин Мари Сардинха от СЗО.
За първи път докладът включва и данни за сексуално насилие, извършено от лице извън връзката. Около 263 милиона жени са преживели подобно насилие след навършване на 15 години. Според експертите това число е „занижено“ заради стигмата и страха от разкриване.
„Никое общество не е справедливо или безопасно, ако половината му население живее в страх. Прекратяването на това насилие е въпрос на достойнство и човешки права“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
Докладът е публикуван преди Международния ден за премахване на насилието срещу жени и момичета на 25 ноември. Той се основава на данни от 168 държави, събирани между 2000 и 2023 г. Според СЗО документът показва тревожна картина на криза, която остава подценена и хронично недофинансирана, въпреки нарастващите хуманитарни и социални рискове за милиони жени по света.