Трябва да се замислим дали специализираният съд, който е бутиков по замисъл, може да поеме големия брой дела, които го очакват. За последните три години има по над 1 000 дела, които са за него, а там трябва да работят 10 съдии. Тази бройка е крайно недостатъчна. Това каза главният прокурор Борис Велчев на заседание на Висшия съдебен съвет.
Според обвинител №1 трябва да бъде осигурена сграда в София, в която да се помести съда, както и да бъде предвиден бюджет в Министерството на правосъдието, за да може той да отговори на високите очаквания за ефективност.
Тезата му беше споделена от председателя на Върховния конституционен съд Лазар Груев и някои от прокурорите във ВСС.
„Законът трябва да се спазва. Ако трябва ще се коригираме в движение” – това пък е тезата на привържениците на умерената линия.
По същото време стана ясно, че ВСС е отложило награждаването на четирима прокурори от СГП, донесли осъдителни присъди, отчетени дори в доклада на Брюксел. Според някои от членовете на съвета, награди в такива случаи трябва да се дават при влезли в сила присъди, какъвто не е случая с делата „Томов” и „Мургина”.
Очаква се днес на срещата с представители на изпълнителната и законодателната власт да бъдат обсъдени още възможни законови и организационни проблеми, които трябва да се уточнят във връзка със старта на тези институции.
Велчев посочи още, че ВСС вече повече от година работи в състав с 2-ма души по-малко, след като парламентът отказа да попълни квотата си заради двамата, които напуснаха при скандала „Красьо”.
58 депутати от БСП и ДПС сезираха миналата седмица Конституционния съд заради създаването на специализирания наказателен съд, станал известен като Антимафия.
Опозицията предупреди, че новият орган няма да е безпристранен и има опасност да води политически процеси. Така създаването на специализирания съд отиде на съд.
58 депутати от БСП и ДПС сложиха подписи под искане до Конституционния съд да обяви новия орган за противоконституционен.