Мафията и картелите са най-голямата заплаха за медийната свобода в световен мащаб. Това е записано в нов доклад на американския клон на "Репортери без граници", озаглавен "Организираната престъпност показва мускули на медиите", в който няколко пъти е цитирана и България.
Като транснационален феномен, организираната престъпност е много повече отколкото спорадични кървави престрелки и цветисти криминални истории в местните вестници. Става дума за паралелна икономика с огромно влияние върху легалната икономика, много трудна за отразяване от медиите - пише в доклада.
141 журналисти са убити за последните 10 години, защото са се осмелили да осветят влиянието на криминални групи и тяхната паралелна икономика.
България е цитирана покрай изтеклата от Уикилийкс грама от американското посолство в София, в която се твърди, че руско-израелският бизнесмен Майкъл Чорни е мажоритарен собственик на ежедневника "Стандарт". Осъден за пране на пари и издирван за арест чрез Интерпол, той поддържа собствеността си в България чрез посредник. Това е един от многото примери за новите препятствия пред разследващите журналисти и независимостта на медиите.
Българската мафия е навлязла и в Гърция, където е намерила нови пазари - твърди гръцкият журналист Никос Зирганос от в. "Елефтеротипия". След влизането на България в ЕС този феномен на проникване на мафията в икономиката и дори в банковото дело е нараснал. "Чудим се какво ли ще бъде когато някой ден и Албания се присъедини", казва Зирганос.
"Репортери без граници" няма ресурс, за да замести правителствата в борбата им с опасността от организираната престъпност за журналистите - се казва в заключението. На базата на разговори с журналисти и направени анализи те отправят следните препоръки:
- Медиите и журналистите специализирани в международните криминални мрежи да използват по-активно Интернет, за да осигурят по-пълно покритие на различни аспекти на организираната престъпност;
- Репортерите и сътрудниците на различни медии, присъстващи в конфликтни зони, да споделят информацията си и източниците си;
- Водещите медийни групи да подкрепят и закрилят репортерите, изложени на опасност в рисковани места;
- Водещите национални и международни медии да отдават по-голямо внимание на работата на репортерите, по-специално тези на свободна практика, които са изложени на непосредствена опасност;
- Информационните медии, школите по журналистика и университетите да предлагат специфично обучение за отразяването на организираната престъпност с помощ от журналисти с опит в тази област;
- В някои страни да се развият журналистически асоциации, които да имат власт да осъществяват мониторинг на приходите и капитала на медийните компании, за да се ограничи и контролира всякакво неясно финансиране, което може да повлияе на тяхната независимост.