Европейският съюз се отказа от пълната забрана на двигатели с вътрешно горене до 2035 г., като оставя възможност за 10% бензинови, дизелови или хибридни автомобили. Това решение е резултат от натиск от автомобилната индустрия.
Според новото предложение на Европейската комисия, само 90 процента от новите автомобили ще трябва да са с нулеви емисии, а 10 процента - бензинови, дизелови или хибридни.
Съдбата на автоиндустрията: Остават ли двигателите с вътрешно горене и след 2035 г. и какво означава това за България?
Решението идва след силен натиск от автомобилната индустрия, особено от германските производители, които предупредиха за ниско търсене на електромобили и риск от глоби в размер на милиарди при запазване на старите правила.
След този краен срок производителите ще могат да продължат да продават ограничен брой нови автомобили с двигатели с вътрешно горене или хибридни двигатели, при условие че спазват редица изисквания, по-специално да компенсират емисиите на CO₂, които ще произтичат от тази „гъвкавост“, уточни Комисията.