НОВИНИ


В сянката на Фукушима: Япония рестартира най-голямата атомна централа в света

0 891 22.12.2025
В сянката на Фукушима: Япония рестартира най-голямата атомна централа в света

Япония направи последната решаваща стъпка за възобновяване на работата на най-голямата атомна електроцентрала в света. В понеделник регионалният парламент на Ниигата гласува в подкрепа на рестарта на централата „Кашивазаки–Карива“. Решението бележи ключов момент в завръщането на страната към ядрената енергия близо 15 години след аварията във „Фукушима“.


Централата се намира на около 220 км северозападно от Токио. Тя беше сред 54-те реактора, спрени след земетресението и цунамито през 2011 г., които доведоха до най-тежката ядрена катастрофа след Чернобил, пише Reuters.

 

Оттогава Япония е рестартирала 14 от 33-те реактора, които остават технически годни за експлоатация. Целта е да се намали зависимостта от вносни изкопаеми горива. „Кашивазаки–Карива“ ще бъде първата централа, управлявана от Tokyo Electric Power Company (TEPCO), която отново влиза в експлоатация след „Фукушима“.





Парламентът на Ниигата прие вот на доверие за губернатора Хидейо Ханадзуми, който подкрепи рестарта. Така беше отстранена последната институционална пречка пред подновяването на работата на централата.

 

Преди гласуването около 300 протестиращи се събраха пред сградата на местния парламент. Те носеха плакати с надписи „Не на атомната енергия“ и „Подкрепете Фукушима“. Протестът беше доминиран от по-възрастни хора, които изпяха песента „Фурусато“, символ на връзката с родното място.

 

TEPCO обмисля да пусне първия от седемте реактора още на 20 януари, съобщи обществената телевизия NHK. От компанията заявиха, че няма да допуснат повторение на авария като тази във „Фукушима“.

 

Въпреки това много жители на Ниигата остават скептични. Проучване от октомври показва, че 60% от анкетираните смятат, че условията за рестарт не са изпълнени. Близо 70% изразяват притеснения от това, че именно TEPCO ще управлява централата.

 

Сред протестиращите беше и 52-годишната Аяко Ога. Тя се е заселила в Ниигата, след като през 2011 г. напуска дома си край „Фукушима“, който попада в забранената зона. Тя казва, че преживяното все още ѝ влияе.

 

Гласуването в Ниигата се разглежда като ключово за енергийната политика на страната. Един реактор от „Кашивазаки–Карива“ може да увеличи електроснабдяването на района на Токио с около 2%. Правителството вижда в ядрената енергия начин за по-голяма енергийна сигурност и по-ниски разходи за внос.





Министър-председателят Санае Такаичи подкрепя рестартите на реактори. В момента между 60% и 70% от електроенергията в Япония се произвежда от вносни горива. Само през миналата година страната е похарчила 10,7 трилиона йени за втечнен газ и въглища.

 

Япония очаква търсенето на електроенергия да расте заради разширяването на центрове за данни и изкуствен интелект. Затова страната си е поставила цел до 2040 г. делът на ядрената енергия да достигне 20%.

 

За част от обществото обаче ядреното завръщане остава тревожно. „Като жертва на аварията във Фукушима, не искам никой никога повече да преживява подобна катастрофа“, казва Ога.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама