НОВИНИ


Шефът на БНБ отказва да е служебен премиер, остават 7 кандидата

4 1263 23.12.2025
Шефът на БНБ отказва да е служебен премиер, остават 7 кандидата
Димитър Радев

Управителят на Българската народна банка Димитър Радев категорично отказва да бъде служебен премиер. "Категорично не. Независимостта на централната банка е основен принцип. Поставянето ѝ под съмнение би подкопало доверието не само в БНБ, но и в цялата институционална система, особено в момент на историческа промяна в паричния режим", отговаря той пред БТА


По този начин той сви избора на президента Румен Радев до 7 души, които на практика останаха като възможности в т.нар. домова книга. Няколко отговорни фактора от ГЕРБ - включително Деница Сачева и Костадин Ангелов , вече обявиха от името на председателя на Народното събрание Рая Назарян, че тя няма да приеме да стане служебен премиер. Само преди дни предварителен отказ обяви и омбудсманът Велислава Делчева.

 

Така възможните за поста остават подуправителите на БНБ Петър Чобанов, Радослав Миленков и Андрей Гюров, председателят на Сметната палата Димитър Главчев и двете му заместнички Маргарита Николова и Силвия Къдрева и зам.-омбудсманът Мария Филипова.

 

До този момент последните три са дали да се разбере, че ако държавният глава им предложи, то биха се съгласили. Главчев пък вече два пъти се е съгласявал и е бил служебен премиер. Появиха се информации, че Радев може да предложи за служебен премиер и на подуправителя Андрей Гюров, който е отстранен от поста, но не е освободен.

 

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама