НОВИНИ


Съвет от „Активни потребители“: На Нова година носете и левове, и евро

1 1125 23.12.2025
Съвет от „Активни потребители“: На Нова година носете и левове, и евро
БГНЕС

В новогодишната нощ потребителите е добре да бъдат подготвени за временни затруднения при електронните разплащания и да носят в себе си кеш – както в лева, така и в евро. Това предупреди пред BTV Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“, като добави, че са възможни прекъсвания на картовите плащания за няколко часа около Нова година.


Различни банкови институции също предупредиха за това, като според тях пренастройката на системите може да отнеме до четири часа.

 

Богомил Николов обясни, че част от банкоматите разполагат с двойни касети и ще могат да обслужват и двете валути, но други, които не са заредени с евро, може временно да спрат да функционират. По думите му не може да се прогнозира с точност каква ще бъде ситуацията на 1 януари, така че хората трябва да се погрижат да разполагат с физически пари, за да не изпаднат в проблемни ситуации.

 

Той препоръча също така след началото на новата година потребителите възможно най-бързо да преминат към разплащания в евро, за да се избегнат обърквания и грешки при връщането на ресто. Според него именно клиентите трябва да бъдат активната страна и да следят за нередности.

 

Николов акцентира, че плащането с карта остава най-удобният начин за преминаване през преходния период, в който ще се използват паралелно левът и еврото.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама