Не “в името на народа”, а “в името на закона” да се произнасят присъдите занапред, предложи адвокатът от Кюстендил Никола Коларов на отчетно общо събрание на адвокатурата.
След повече от 20 г. демокрация се налага преосмисляне на тази формула, смята той. Правосъдието “в името на народа” е въведено след 9 септември 1944 г., преди това е “в името на царя”, пише Труд.
Предложението на адвокат Коларов не породи дискусии - бе препратено към работна група, която оглежда идеите за промени в законодателството. Но правосъдието “в името на народа” е залегнало в конституцията (чл. 118), а за нейния ремонт се искат поне 180 депутатски гласа.
Друг същностен проблем - може ли да се подслушват доверителните по закон разговори между адвокат и клиент, постави председателката на търновските защитници Веселка Коева. Въпросът е изключително сериозен и вече е повдигнат пред главния прокурор Борис Велчев, отговори председателката на Висшия адвокатски съвет (ВАС) Даниела Доковска. Самият Велчев пък се допита до съдии от страната на семинар преди десетина дни, но не получи отговор.
Адвокат Коева настоя още да се преразгледат правилата за служебната защита, щедро назначавана от съдилищата и с огромни закъснения плащана от хазната. Предложението е законът да даде възможност на адвокатските съвети по места аргументирано да отказват “правна помощ”.
Адвокати настояха и за преразглеждане на възможността защитници, осъдени за престъпления, да оспорват лишаването от адвокатски права пред Върховния касационен съд.