В рамките на часове САЩ задържаха два кораба в различни части на света – единият в Карибско море, другият петролният танкер Bella 1, свързан с Венецуела и плаващ под руски флаг. Двете отделни операции показват рязка ескалация на американските действия срещу санкционирани маршрути, в които се преплитат интересите на Москва и Каракас.
Съединените щати обявиха две отделни операции по задържане на плавателни съдове в рамките на по-малко от 24 часа. Случаите са различни по мащаб, география и цели, но са почти едновременно оповестявани.
Американските власти подчертават, че става дума за две самостоятелни операции, проведени от различни командвания.
Първият случай: кораб без националност, задържан в Карибско море
Рано тази сутрин US Southern Command съобщи за операция в Карибско море срещу плавателен съд, който по данни на американските власти е извършвал „незаконна дейност“. В медийни публикации операцията се свързва със задържането на санкциониран танкер M/T Sophia.
Корабът е ескортиран към САЩ, а операцията е проведена с участието на американски структури по сигурността и отбраната.
Вторият и ключов случай: Задържането на танкера Bella 1/Marinera
Часове по-късно US European Command потвърди, че американските власти са задържали петролния танкер Bella 1, известен и под името Marinera, в северната част на Атлантическия океан, близо до Исландия.
„Министерството на правосъдието и Министерството на вътрешната сигурност, в координация с Министерството на отбраната, днес задържаха M/V Bella 1 за нарушения на американските санкции“, съобщи Европейското командване в публикация в социалната мрежа X.
Според данни от сайта MarineTraffic танкерът се е намирал на около 190 морски мили южно от Исландия, като малко преди операцията е направил рязка промяна на курса си. Корабът вече е под американски контрол и се ескортира.
Дълго преследване през Атлантика
Bella 1 е под американски санкции от 2024 г. за участие в т.нар. „сенчест флот“ – мрежа от танкери, които транспортират санкциониран петрол за Венецуела. През декември американската брегова охрана се опита да задържи кораба край венецуелските води, но екипажът промени курса си и напусна района.
По време на бягството си танкерът изрисува руски флаг на корпуса, вписан беше в руския корабен регистър и преименуван на Marinera. Москва подаде официален дипломатически протест с искане САЩ да прекратят преследването.
Американската страна обаче заяви, че не признава руския статут на кораба и го счита за плавателен съд без валидна национална принадлежност. По тази причина Вашингтон смята, че има право да действа въз основа на американско съдебно решение.
Военна подкрепа и повишено напрежение
По време на операцията САЩ разположиха значителни военни ресурси във Великобритания, включително разузнавателни самолети P-8, транспортни самолети и специализирани части. Според американски медии руски военноморски съдове, включително подводница, са се намирали в общия район по време на задържането, но не е имало пряк сблъсък.
Русия реагира остро. Руското министерство на транспорта обвини САЩ в нарушение на Конвенцията на ООН по морско право и заяви, че „нито една държава няма право да използва сила срещу кораби, регистрирани под юрисдикцията на друга държава“.
По-широкият контекст
Задържането на Bella 1 идва на фона на по-агресивната политика на администрацията на Доналд Тръмп спрямо Венецуела. По-рано днес американският министър на енергетиката заяви, че приходите от продажбата на венецуелски петрол ще бъдат контролирани от САЩ, като средствата ще се използват „в полза на венецуелския народ“.