Старите членки на ЕС все по-упорито натискат за въвеждане на единна данъчна ставка в рамките на съюза. Това означава, че България трябва също да вдигне данъците.
Предупреждението отправи вчера Лалко Дулевски, шеф на Икономическия и социален съвет (ИСС). По думите му това било записано Акта за изграждане на единен европейски пазар, пуснат за съгласуване до юни.
Ирландия будела явно възмущение с нейния корпоративен данък от 12%. Българските 10% все още не били директно атакувани, но недоволството набирало инерция.
Правителството трябва категорично да защити националния интерес, защото ако склоним на единна данъчна ставка, значи да загубил единственото си предимство пред инвеститорите, изтъкна Дулевски. В резолюция работодателите, синдикатите и гражданските организации в ИСС твърдят, че може да се мисли за единна данъчна основа, но не и за еднаква ставка. Приеме ли се Актът за единния европазар, той става задължителен и при нарушение ще плащаме глоби.
Тецовете, електропреносните дружества, водните концесионери, другите доставчици на услуги от обществен интерес, както и монополистите ще бъдат задължени да дават публична информация за състоянието си на гражданите. Вариантът е да се отчитат веднъж на 3 месеца, с което да обясняват на хората има ли нужда да се вдигат цените и с колко. Аналогично банките трябвало да посочват ясно лихвите на клиентите си.
Според ИСС е важно ускорено да транспонираме евродирективата за издължаване на държавата към фирмите до 30 дни и по изключение до 60. Малките и средните предприятия, които у нас са 250 000, трябва да получат облекчен достъп до еврофондовете, каза Милена Ангелова от Асоциацията на индустриалния капитал в България.