Българският президент Румен Радев обяви в понеделник, че ще подаде оставка, с което засили спекулациите, че ще създаде собствена политическа партия и ще се включи в предстоящите парламентарни избори. Това се случва месец след като предишното правителство подаде оставка, съобщава Reuters.
Радев, чийто мандатът на до голяма степен церемониалния президентски пост трябваше да продължи до януари 2027 г., каза, че ще депозира оставката си в Конституционния съд във вторник. Ако тя бъде одобрена, той ще бъде заменен от вицепрезидента Илияна Йотова до президентските избори през ноември.
Президентът, който е изразявал скептицизъм към присъединяването на България към еврозоната и е заемал позиции, възприемани като благоприятни за Кремъл по отношение на войната в Украйна и санкциите срещу Русия, беше избран за държавен глава през 2016 г. и преизбран през 2021 г. Той отдавна загатва за възможността да създаде собствена партия, която да донесе стабилност и да се бори с корупцията в една от най-бедните и най-корумпирани държави в Европейския съюз, отбелязва Reuters.
„Днешната политическа класа предаде надеждите на българите“, заяви Радев в речта си. „Имаме нужда от нов обществен договор“.
Оставка на фона на дълбока политическа криза
Според Reuters решението на Радев да се оттегли идва на фона на продължаваща с години политическа криза, която тласка България към осми парламентарни избори за последните четири години. Фрагментираният парламент доведе до ситуация, в която поредица от изборни победители не успяха да съставят стабилни мнозинства или трайни коалиции.
Предишното правителство управляваше почти година, преди да подаде оставка през декември след протести срещу новия бюджет и широко разпространената корупция. Нови избори се очакват през следващите месеци.
Междувременно Радев, бивш командир на Военновъздушните сили, многократно е бил принуден да назначава служебни правителства. Това повиши публичния му профил и подхрани собствените му политически амбиции, казват анализатори и западни дипломати, цитирани от Reuters.
Радев не даде ясен сигнал дали ще създаде партия преди предстоящите избори. Според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в София обаче ситуацията му дава възможност да се представи като „спасител от хаоса“.
Недоверието сред избирателите към сегашната политическа система расте, отбелязва Reuters. Политическият живот в страната продължава да бъде доминиран от утвърдени фигури като бившия премиер Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ, и Делян Пеевски, който е под санкции на САЩ и Великобритания за корупция.
Скорошни проучвания на „Алфа Рисърч“ показват силна обществена подкрепа за появата на нова партия и дълбоко недоверие към съществуващия политически модел.
Силен личен рейтинг, но без гаранция за мнозинство
Въпреки популярността си Радев едва ли би спечелил самостоятелно парламентарно мнозинство, посочват анализатори.
Национално проучване на „Маркет Линкс“ показва, че 44% от анкетираните му имат доверие, а 34% – не. Според управляващия директор на агенцията Добромир Живков евентуална партия на Радев би могла да получи между 20% и 35% от гласовете и ще трябва да търси коалиционен партньор, вероятно реформаторската формация ПП–ДБ.
Остават обаче сериозни разминавания. ПП–ДБ вероятно ще бъде резервирана към позициите на Радев, възприемани като близки до Кремъл, включително противопоставянето му на изпращането на военна помощ за Украйна, което той е определял като „обречено“. Скептицизмът му към еврото, което България въведе на 1 януари, също може да се окаже сериозна пречка, заключава Reuters.
Другите агенции
France-Presse определя решението на Радев като нов обрат в петгодишната политическа криза, последвала масовите протести срещу корупцията, и подчертава критиките му към „олигархичния модел на управление“.
Associated Press акцентира върху историческия характер на оставката – първа на действащ президент в посткомунистическа България – и върху открития му конфликт с утвърдени политически фигури.
Руската агенция ТАСС съобщава лаконично за оставката и за намерението на Радев да участва в предсрочните избори.
Според анализатори, цитирани от DPA, евентуална партия на Радев почти сигурно ще влезе в парламента и може да промени из основи баланса на силите, като изтласка по-малките формации под 4-процентната бариера.