НОВИНИ


Държавата с 10% участие в проучването за нефт и газ в Черно море

1 901 21.01.2026
Държавата с 10% участие в проучването за нефт и газ в Черно море

Държавата ще участва пряко в проучването за нефт и природен газ в блок „Хан Аспарух“ в Черно море. „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) придоби 10% от правата за търсене и проучване. Споразумението беше подписано днес в Министерския съвет.


Сделката е сключена между БЕХ, „ОМВ Офшор България“ и „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“. Блок „1-21 Хан Аспарух“ се намира в изключителната икономическа зона на България в Черно море.

 

С участието си БЕХ ще поеме 10% от бъдещите инвестиции, включително в планираните следващи сондажи. При евентуално откритие държавата ще има право на до 30% концесионна такса, както и на приходи от дела на БЕХ.

 

Решението за участие на БЕХ беше одобрено от правителството в оставка на 14 януари. С него се разрешава частично прехвърляне на права от досегашните титуляри на разрешението. След сделката „ОМВ Офшор България“ и „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ ще запазят по 45% участие, а БЕХ – 10%.

 

Проучванията в дълбоководната зона на Черно море продължават от години, като досега не е обявено търговско откритие.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама