НОВИНИ


Китайска фабрика в Сърбия експлоатира работници-мигранти от Бангладеш

1 1468 28.01.2026
Китайска фабрика в Сърбия експлоатира работници-мигранти от Бангладеш

Неправителствената организация „Астра“ предупреди, че в китайската фабрика “Linglong” в град Зренянин в северната част на Сърбия, отново се наблюдава модел на сериозни нарушения на трудовите и човешките права на работници мигранти.


По информация на организацията става дума за група работници от Бангладеш. „Астра“ призова компетентната прокуратура и полицията да реагират незабавно. От организацията посочват, че „работниците, които са проявили смелост да говорят, трябва да бъдат защитени от отмъщение, а не допълнително сплашвани“.

 

В разпространено изявление пише, че е от ключово значение спешно да бъде гарантирана сигурността на активистите на терен и на работниците, които в момента са подложени на заплахи, натиск и изнудване да не съобщават за злоупотреби на сръбските държавни институции.

 

Организацията призова властите да не допускат повторение на „пропуските и институционалните провали“ от предишни случаи на експлоатация на виетнамски и индийски работници в същата компания. От „Астра“ заявиха пред Радио Свободна Европа, че в “Linglong” работят 42-ма граждани на Бангладеш, пристигнали в Сърбия през юни миналата година.

 

Ръководството на Linglong не коментира обвиненията.

 

През декември Американската митническа и гранична служба издаде заповед за спиране на вноса на автомобилни гуми, произведени в сръбския завод на “Linglong”, заради подозрения, че са изработени с използване на принудителен труд.

 

След това индийски работник, участвал през 2024 г. в строителството на фабриката в Зренянин, разказа и потвърди, че преживяното в Сърбия представлява принудителен труд. „Бяхме контролирани, експлоатирани и третирани без достойнство“, заяви Рафик Букс.

 

Съмненията за използване на принудителен труд в завода на “Linglong” в Сърбия се появиха още преди няколко години, след като за това сигнализираха местни и международни организации.

 

Сръбските власти и китайските собственици отричат всички обвинения, а сигналите на неправителствените организации до компетентните институции и до днес остават без резултат. Без отговор остава и искането на Европейския парламент, който с резолюция от 2021 г. призова Сърбия да разследва принудителен труд на около 400 виетнамски работници в “Linglong”.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама