Френските власти извършиха претърсване в офисите на социалната мрежа X, собственост на Илон Мъск, в рамките на разследване срещу чатбота с изкуствен интелект Grok, съобщи парижката прокуратура, цитирана от Politico. До него се стигна след серия от сигнали за сексуализирани дийпфейкове, генерирани от Grok и разпространявани в платформата, както и след по-ранна проверка за антисемитско съдържание, свързано с чатбота през лятото.
Според прокуратурата Илон Мъск и бившият главен изпълнителен директор на X Линда Якарино са били призовани за „доброволни разпити“ на 20 април. От държавното обвинение уточняват, че действията са част от „конструктивен подход“, чиято цел е да се гарантира, че X спазва френското законодателство при дейността си на територията на страната.
Скорошно проучване показва, че в рамките на едва 11 дни през януари Grok е възможно да е генерирал до три милиона сексуализирани изображения, включително около 23 000, свързани с деца.
Претърсванията са извършени от отдела за киберпрестъпления на парижката прокуратура със съдействието на Европол. Разследването обхваща подозрения за създаване и разпространение на сексуални дийпфейкове, улесняване на разпространението на материали за сексуално насилие над деца, както и съдържание, отричащо Холокоста.
Паралелно с това Европейската комисия е започнала ново разследване срещу X по правилата на ЕС за онлайн платформите и проучва възможността за ограничаване или забрана на приложения съгласно Закона за изкуствения интелект.