НОВИНИ


Спецов: Няма риск от недостиг на горива, „Лукойл Нефтохим“ работи с неруски нефт

0 1196 18.02.2026
Спецов: Няма риск от недостиг на горива, „Лукойл Нефтохим“ работи с неруски нефт
Румен Спецов БГНЕС

Няма опасност България да остане без горива, доставките на суров нефт са регулярни, а финансовото състояние на Лукойл Нефтохим Бургас е стабилизирано. Това заяви Румен Спецов, особен търговски управител на Лукойл в България, по време на заседание на парламентарната Комисия по икономическа политика и иновации.


Депутатите обсъдиха плана за действие на особения управител съгласно Закона за административното регулиране на дейностите, свързани с нефт и нефтопродукти, както и отчета за работата на рафинерията за 2025 г.

 

Пазарни цени, но под държавен надзор


Според Спецов дружествата „Лукойл Нефтохим Бургас“ и „Лукойл България“ вече работят изцяло на пазарен принцип след премахването на посредничеството на швейцарската компания „Литаско“.

 

„Купуваме петрола на спот цена и продаваме по същите котировки“, заяви той.





Формално това означава по-голяма прозрачност спрямо предишния модел. Въпросът, който остава, е доколко пазарният принцип сам по себе си гарантира по-ниски цени за крайните потребители – тема, която не беше разгледана в детайл по време на заседанието.

 

Неруският петрол работи


Бургаската рафинерия е проектирана основно за работа с руски сорт „Уралс“. След прекратяването на дерогацията за руски нефт предприятието преработва различни сортове суровина.

 

По думите на Спецов инженерите се справят без производствени затруднения. Той обаче призна, че използването на алтернативни сортове води до по-бързо износване на материалната база.

 

„Това скъсява живота на самата база между два основни ремонта“, каза той.

 

Това означава, че технологичната адаптация има цена – под формата на по-чести ремонти и потенциално по-високи разходи в дългосрочен план. Доколко това ще се отрази върху финансовите резултати или върху цените на горивата, не стана ясно.

 

Без риск от недостиг, но под лупа


Спецов увери, че доставките са предвидими и няма основания за притеснения относно наличностите на горива. В същото време рафинерията остава под особен търговски надзор – механизъм, въведен от държавата заради стратегическото значение на предприятието.

 

Ролята на особения управител е именно да гарантира стабилност в условията на геополитически натиск и санкционен режим. Дебатът в комисията показа, че макар риск от недостиг да няма, въпросите около дългосрочната устойчивост на модела и технологичното натоварване на рафинерията остават отворени.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама