НОВИНИ


Досиетата „Епстийн“: Франция с мащабно разследване за трафик на хора и данъчни измами

0 1208 18.02.2026
Досиетата „Епстийн“: Франция с мащабно разследване за трафик на хора и данъчни измами
БГНЕС

Френските власти започват нова вълна от мащабни разследвания за трафик на хора и финансови престъпления, свързани с обкръжението на Джефри Епстийн, съобщава Reuters. Парижкият прокурор Лор Бекюо обяснява, че ще се използват както публично достъпни документи, така и сигнали от организации за закрила на децата. Проверките са задействани след публикуването на нови файлове за дейността му. Целта е да се установи дали френски граждани са участвали в незаконни дейности, като петима прокурори ще анализират публикуваните материали.


От прокуратурата изразяват надежда, че засилената публичност ще насърчи и нови жертви да подадат сигнали. Вече се води предварително разследване срещу бившия министър на културата Жак Ланг и дъщеря му за предполагаеми данъчни нарушения. Проверяват се и други случаи, включително твърдения, че дипломат е предоставял документи на ООН на Епстийн.

 

Епстийн, починал в затвор в Ню Йорк през 2019 г., беше осъден още през 2008 г. за престъпления, свързани с непълнолетни, а неговата сътрудничка Гислейн Максуел получи присъда в САЩ за дългогодишен трафик на момичета с цел сексуална експлоатация. Според публикуваните американски документи той често е пътувал до Париж и е притежавал имот там.

 

Експерти към Съвета на ООН по правата на човека междувременно допускат, че мрежата около него може да има мащаб на международна престъпна структура с възможни елементи на престъпления срещу човечеството.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама