СВЯТ


Изтичане на токсичен газ уби 37 миньори в Нигерия

1 1278 19.02.2026
Изтичане на токсичен газ уби 37 миньори в Нигерия
Незаконна мина в Нигерия

Изтичане на токсичен газ в мина в Нигерия уби 37 души и изпрати други 26 в болница. Отровни олово, сяра и въглероден оксид внезапно били изхвърлени в шахтата, а миньорите не са осъзнавали, че вдишват смъртоносни изпарения, докато не са започнали да се чувстват зле.


Пострадалите са се разболели в ранните часове на вторник сутринта в Кампани Зурак, съобщи говорител на полицията. Алфред Алабо каза: „Предварително разследване разкри, че миньорите са се сблъскали с внезапно изпускане на оловен оксид и други отровни газове като сяра и въглероден оксид. Тези газове са токсични и отровни за хората, особено в затворена или лошо проветрива среда.“

 

Той каза, че телата на починалите са били предадени на семействата им за погребение в съответствие с техните религиозни практики.

 

Нигерийското правителство затвори минния обект, като разследването на теча продължава. Не е ясно какво е било добивано на обекта и дали мината е работила законно.

 

Миньорите не са били наясно с токсичния характер на емисиите и са продължили дейността си, заяви министърът на развитието на твърдите минерали на Нигерия Деле Алаке.

 

Нигерия се опитва да ограничи незаконните операции по добив на злато в цялата страна, които са убили стотици хора през годините.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама