Каго точно ще започне да работи Специализираният съд, е предмет на съдебната система и на техния орган – Висшият съдебен съвет (ВСС). Това заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Тя обясни, че като представител на законодателната власт, парламентът е свършило своята работа, а именно - приел е юридическата основа за съществуването на Специализирания съд.
.
По думите на Цачева в Междинния доклад на ЕК от края на месец февруари, „който отчита изводите в техническите постижения, без политическите оценки”, се дава изключително висока оценка за това, че са приети промени в българския Наказателен кодекс.
„В Междинния доклад се посочва и че създаването на този съд е необходимо явление, необходимост, макар и временна, в борбата с организираната престъпност и корупционните практики в България”, добави председателят на НС.
Цачева заяви, че очаква в окончателния мониторингов доклад на ЕК да бъде дадена и висока политическа оценка за това.
„Освен европейските ни партньори, съвсем наскоро Държавният департамент в САЩ излезе с доклад, макар и свързан с прекъсване на каналите за наркотици на българска територия, от който става ясно, че се дава положителна оценка в посока съществуването на такъв съд”, допълни още тя.
Цецка Цачева подчерта, че законодателната работа е свършена и оттук насетне следва принципът на разделение на властите. „Никога не съм се месила в работата на останалите власти в държавата”, изтъкна председателят на парламента.