НОВИНИ


Села в Русенско остават откъснати от света заради липса на обществен транспорт

0 864 30.03.2026
Села в Русенско остават откъснати от света заради липса на обществен транспорт
БГНЕС

Липсата на обществен транспорт в Русенско изолира жители на няколко населени места в община Две могили и ги лишава от достъп до здравни и административни услуги. Проблемът засяга най-вече възрастното население и се задълбочава през годините.


„Няколко населени места останаха без обслужване от обществен транспорт поради липса на достатъчно пътници и нерентабилност на линиите за обществените превозвачи, които поетапно отказаха да изпълняват тези линии“, обясни кмета на общината Мариета Петрова пред БНТ.

 

Най-силно засегнати са селата Кацелово, Каран Върбовка и Острица, където междуселищните автобусни линии постепенно са спрели въобще да се изпълняват.

 

По думите на Петрова проблемът многократно е поставян пред институциите, но без трайно решение. Засегнатите са около 700–800 души, основно възрастни хора, които изпитват сериозни затруднения в ежедневието си.

 

„Изключително затруднени са. Справят се поединично с този проблем“, казва тя, като много от тях разчитат на т.нар. споделено пътуване, често на ръба на закона, за да стигнат до общинския или областния център.

Липсата на транспорт води и до ограничен достъп до основни услуги.

 

„Те са оставени без аптека, без хранителни магазини… трудно си набавят храни и лекарства“, посочва Петрова и акцентира, че ситуацията налага спешни мерки на национално ниво.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама