НОВИНИ


Сняг и висока лавинна опасност, ограничено движение през Превала

0 748 02.04.2026
Сняг и висока лавинна опасност, ограничено движение през Превала

Условията в планините са неблагоприятни поради сняг, мъгла и вятър, което усложнява обстановката и по пътищата в Смолянско. Тежкотоварен камион е закъсал след село Стойките в посока Превала, а заради снеговалежа и снегопочистването е въведено временно ограничение за движение на камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода.


В районите на Превала и Пампорово вали сняг, а пътните настилки се обработват. Екипи на пътноподдържащите фирми работят на място, а сигналите са подадени към всички районни служби.

 

Мокър сняг вали и в Смолян, като до момента няма информация за пътнотранспортни произшествия.

 

От Планинската спасителна служба към БЧК предупреждават, че условията за туризъм са неблагоприятни. Във високите части е облачно и мъгливо, със снеговалеж и умерен вятър. Най-висока остава степента на лавинна опасност.

 

По данни на Националния институт по метеорология и хидрология в планините се очакват значителни валежи, особено в Рило-Родопската област и Стара планина. Над 1400–1800 метра дъждът преминава в сняг, а вятърът ще бъде силен от юг-югоизток.

 

Температурите ще са около 2° на 1200 метра и около минус 2° на 2000 метра.

 

За област Смолян е обявен оранжев код за валежи с очаквани количества между 35 и 65 литра на квадратен метър.

Спасителите и пътните служби призовават хората да избягват планинските преходи и да се движат внимателно по пътищата.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама