НОВИНИ


Българите се топят, ромите се плодят – обществото се циганизира

7 15716 16.12.2007
Българите се топят, ромите се плодят – обществото се циганизира

Ромското население в България е нарастнало 3 пъти от 1998 г. насам, показва проучване на агенция „Медиана“ и Института за социални дейности и структури „Иван Хаджийски“. Данните сочат също, че след около 25 години възрастовата група 15-25 години ще бъде съставлявана от 40% роми.


Социологът Кольо Колев смята, че има основания да се прогнозира ромизация на обществото. И докато сред българите безработицата намалява, то сред ромите тя се увеличава. 50% от безработните цигани са без образование, 42% са с основно, 8% - със средно, висшисти почти няма.
izbori-cigani.jpgСпоред проучването след четвърт век 70% от ромите ще са с максимално основно образование, 1/7 няма да стигнат до 7 клас, а 30% не учат. Кольо Колеве на мнение, че ако не бъдат взети мерки за интеграция на ромската общност, ще има увеличение на бедността и мизерията в българското общество.
България е на едно от първите места в Европа по отпадане на млади хора от училище, става ясно от социологическото изследване. 24% отпадат преди завършване на средно образование, а половината от тях - преди 4 клас. Увеличава се и делът на младите хора без никакво образование. Сега те представляват 10% от новата генерация, делът им се е покачил почти два пъти в сравнение с по-възрастните поколения. Оформена е стабилна социална група, която няма шансове за реализация на трудовия пазар - хора без образование и квалификация.

От 1998 г. насам крайно мизерстващите са намалели 7 пъти, а бедността като цяло - 2 пъти и половина, показва още проучването. В него гражданите са разделени на 6 групи - заможни; в добро материално положение; без големи материални притеснения; материално притеснени; бедни и мизерстващи. През 1998 г. групата на богатите е съставлявала 1.6% от населението в България, докато тази година вече е 8.8%. Преди осем години 4% от гражданите са били в добро материално положение, а сега са 15.7%. Живеещите без големи материални притеснения са били 14.9%, сега вече са 29.2%, материално притеснените са били 27.4%, сега са 24.9%. Преди осем години бедните са били 38.3%, сега са 19.1%, мизерстващите са били 14%, сега са 2.3%.
От 1998 г. насам групата на добре вписалите се в пазарните отношения хора се е увеличила четири пъти. Докато преди осем години безработните висшисти са били 21%, то сега те са 4%. Достъп до интернет имат 43%, докато в началото на проучването те са били 18.3%. Достъп до компютър имат 51% от младите хора.
Забелязва се промяна и в емиграционните настроения. Докато през 1998 г. 64% от младежите са виждали бъдещето си извън България, то сега те са 27%. Според Кольо Колев се е загубил икономическият смисъл на емиграцията. Той посочи още, че в икономически смисъл преходът на българското общество е приключил. Социологът каза още, че безработицата намалява и се концентрира основно сред нискообразованите и нискоквалифицирани слоеве от населението.

Frognews.bg


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама