2 милиона и половина стоки ментета е задържала Агенция „Митници" през 2010-та. Това заяви Вяра Генова от агенцията при откриването на изложбата „Ментетата не са на мода" в МОЛ София.
Хората трябва да знаят какво купуват и колко е опасно ментето, категорична е тя.
Често при изработката на стоки ментета по думите й се експлоатира детски труд. С пари от ментета се финансира тероризъм, каза още Вяра Генова.
Основно стоките менте влизат в България през Турция, посочи тя. По-малък процент влизат през летищата и морската ни граница.
Основно ментетата са дрехи, всякакви детски стоки, аксесоари за мобилни телефони, уточни Генова.
България е предимно транзитна дестинация за ментетата. Фалшификатите се пласират в други европейски страни, най вече в Източна Европа.
Различни са и схемите за прекарване на ментетата през границите ни - чрез укриване на ментето в друг обявен товар или се обявява видът на стоката, но не се посочва в митническите документи, че е със защитена марка.
Вяра Генова каза още, че от последните месеци на миналата година и началото на тази са унищожени 18 000 фалшиви стоки.
Ина Балабанова от Столичната здравна инспекция съветва потребителите да пазаруват от оторизирани магазини, а не от пазари, да гледат задължително дали стоката има етикет на български, тъй като обикновено ментетата нямат такъв етикет. Също така потребителите трябва да следят срока на годност на стоката и целостта на опаковката.
Изложбата е част от кампанията на списание Harper's BAZAAR и има за цел да съхрани и защити уникалността на всеки моден шедьовър, запазвайки неговия оригинален произход.
Всяка година приходите от продажби на маркови имитации ощетяват модната индустрия с милиарди. От списанието изцяло застават зад думите на Къртни Лав: „Предпочитам да ходя гола, отколкото да нося ментета на Шанел".